25 Mayıs 2020 15:59

İlaç tekelleri aşı çalışması önerisini 3 yıl önce reddetmiş

3 yıl önce Avrupa Birliği’nin pandemi çıkmasına fırsat vermeyecek şekilde aşı geliştirilmesi önerisinde bulunduğu ancak teklifin ilaç şirketleri tarafından reddedildiği iddia edildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Küresel salgına yol açan yeni tip koronavirüsün ortaya çıkmasından üç yıl önce, Avrupa Birliği’nin (AB) pandemi çıkmasına fırsat vermeyecek şekilde koronavirüs gibi patojenlere karşı süratle aşı geliştirilmesi önerisinde bulunduğu ortaya çıktı. İngiliz gazetesi The Guardian’ın özel haberine göre, AB’nin 2017’deki bu teklifi ilaç şirketleri tarafından reddedildi.

Skandal, kamu-özel ortaklığında Avrupa’da tedavilerin geliştirilmesini destekleyen Yenilikçi İlaçlar Girişimi’nde (IMI) yaşandı. IMI’de hem AB’nin icra organı Avrupa Komisyonu’nun hem de ilaç sanayinin temsilcileri yer alıyor.

AŞI ÖNERİSİ BEĞENİLMEMİŞ

IMI’deki Avrupa Komisyonu temsilcileri, üç yıl önce aşı araştırmalarıyla ilgili bir plan sunup, ‘gerçek bir salgın patlak vermeden evvel öncelikli patojenlere karşı aşı geliştirilmesi ve onaylanmasının kolaylaştırılıp hızlandırılması gerektiğini’ vurguladı. Ancak ilaç sanayinin temsilcileri bu öneriyi beğenmedi.

The Guardian’ın haberine göre, konuyla ilgili belge, Brüksel merkezli düşünce kuruluşu olan ve IMI kararlarını da inceleyen Avrupa Şirket Gözlemevi’nde (COE) bulunuyor. COE raporunda, IMI’nin yenilikçi ilaçların geliştirilmesinin hızlandırılması konusunda piyasanın yanlışlarını telafi etmek yerine piyasa önceliklerine göre işleri her zamanki gibi yürütmekten yana tavır koyduğu belirtiliyor.

Raporda IMI websitesinden daha sonra kaldırılmış olan bir açıklama alıntılanıyor. Burada planı kabul ettirmek için ‘şirketlerin tek tek zaten yerine getirmesi gereken çalışmalara IMI sayesinde topyekün girilmesiyle masraflardan muazzam tasarrufta bulunulacağı’ dile getiriliyor. COE raporunda, IMI araştırma gündemi üzerinde ilaç devlerinin sözünün geçmesinin sanayi önceliklerinin hakim olmasına, dolayısıyla -koronavirüs dahil- yoksullukla bağlantılı ve ihmal edilen hastalıkların görmezden gelinmesine yol açtığı vurgulanıyor.

IMI Yönetim Kurulu Avrupa Komisyonu yetkilileri ile GlaxoSmithKline, Novartis, Pfizer, Lilly, Johnson & Johnson gibi devlerin yer aldığı Avrupa İlaç Sanayileri Federasyonu (EFPIA) temsilcilerinden oluşuyor.

Korona virüsü pandemisine küresel çapta gafil avlanılması, ilaç şirketlerinin kronik hastalıkların tedavisine kıyasla daha az kârlı olduğu için bulaşıcı hastalıkların tedavisi üzerinde çalışmadığı eleştirilerini de beraberinde de getirmişti.

KABUL EDİLSEYDİ NE OLACAKTI?

2017’de sunulan ‘biyo-hazırlıklılık’ önerisi kabul görmüş olsaydı, şimdi telaş içinde küresel yarışa dönüşen korona aşısı geliştirme çalışmaları için bilgisayar simülasyonları ve hayvan testleri modellerinin gelişmiş analizleri hazır olacaktı; bu da, aşı onaylama sürecinin çok daha güven içinde işlemesini sağlayacaktı. Oysa IMI yönetim kurulunun Aralık 2018 toplantısında bu önerinin yanı sıra her ikisi de koronavirüs kaynaklı Mers ve Sars gibi hastalıklara karşı kurulan Salgın Hazırlıklılığı Yenilikleri Koalisyonu’na fon aktarılması projeleri de reddedilmiş. (HABERMERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de çadırda kalan tarım işçisi aile sobadan zehirlendi

SONRAKİ HABER

Çöp kamyonunun ezdiği 3 yaşındaki Engin Çelik yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...