23 Mayıs 2020 16:02

Diyarbakır'da gözaltına alınan kadınlara "8 Mart'a neden katıldın?" sorusu soruldu

Dün gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği yöneticilerine emniyet sorgusunda “Neden 8 Mart eylemini tertiplediniz” ve “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” şeklinde sorular yöneltildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan, aralarında siyasetçi ve kadın hakları aktivistlerinin de olduğu 18 kişinin ifade işlemleri sırasında gözaltına alınanlara skandal sorular yöneltildi.

OPERASYON ROSA'YA DÖNÜK

Gözaltı operasyonunun Rosa Kadın Derneğine yönelik olduğu öğrenildi. Gizli tanık ifadesi ile gözaltına alınanlar, çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamaları, kayyum protestoları gibi nedenlerle suçlanıyor.

8 MART’I NEDEN TERTİP ETTİNİZ?

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği kurucu üyeleri ve yöneticilerine, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi” sorusu yöneltildi. Yine, Dersim’de kayıp olan Gülistan Doku için yapılan eylemlere ilişkin, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” sorusu soruldu.  

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’nın emniyet ifadesinde, derneğin kayyumlarla ilgili yaptığı açıklamalar, basın açıklamaları ve telefon görüşmelerinde geçen "savaş" ve "barış" ifadeleri, kayyımlarla ilgili sosyal medya paylaşımları, katıldığı basın açıklamalarının sorulduğu belirtildi. Kaya’ya derneklerinin “8 Mart eylemini neden tertiplediği” ve “Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte neden derneğe gittikleri” şeklinde soruların yöneltilmesi dikkati çekti.  

“TAZİYEYE NEDEN KATILDIN”

İfadesi alınanlar arasında olan Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran’a ise açlık grevi eylemlerinde kaldığı cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in taziyesine neden katıldığı, İHD’nin düzenlediği basın açıklamaları, 5 Aralık 2019’da çeşitli siyasi partilerin katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Birlik İttifakı Deklerasyonu sonuç bildirgesi soruldu.

KADIN DERNEĞİNİN ‘GİZLİ’ ÜYESİ

Gözaltına alınanlar arasında yer alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis (PM) üyesi Celal Yoldaş'ın ise Rosa Kadın Derneği’nin ‘gizli üyesi’ olduğu iddia edildi. Yoldaş'a derneğe “maddi destek sağlamak” suçlaması yöneltildi. Yoldaş’a partisinin Bağlar İlçe Kongresi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe neden katıldığı soruldu.

KADIN DERNEĞİNDEN TEPKİ

Rosa Kadın Derneği de yöneticilerine yöneltilen bazı soruları sosyal medya hesabında paylaştı. Paylaşımlarda, “Dün sabah yapılan operasyonla gözaltına alınan arkadaşlarımızın ifadeleri gece geç saatlere kadar devam etti. Kadın arkadaşlarımıza yöneltilen sorulardan biri; ‘8 Mart teptirmenizdeki amaç nedir?’ oldu. Buradan cevap veriyoruz; Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, istismara, homofobiye, cinsiyet eşitsizliğine, cinsiyetçi eğitime ve emek sömürüsüne karşı 8 Mart’taydık! Gözaltındaki kadınlara ‘Gülistan Doku nerede’ pankartı soruldu. Gülistan Doku nerede? diye soran derneğimiz değil aylardır Gülistan Doku'yu bulamayanlar suçlu!” ifadelerine yer verildi.

Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata’nın katıldığı “kadın konferansı” ve “Kadınlar barış diyor” sloganı ile düzenlenen basın açıklaması da suç sayıldı. 8 Mart etkinliğine katılmak, kayyum protestolarına katılmak, HDP’nin ‘belediye başkan aday tanıtım programına’ katılmak da Ata’ya yöneltilen suçlamalar arasında yer aldı.

Rosa Kadın Derneği’ne yapılan baskın sonucu el konulan pankartlar da gözaltındaki kadınlara soruldu. Üzerinde, “Kadın katliamları politiktir, TJA” ve “Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı Kalk ve Kendini Organize Et” yazılı pankartlarla “bölge halkını devlete karşı kışkırtarak bölgede örgüt lehine kargaşa ortamı oluşturmak” suçlaması Ata’ya yöneltildi. Ata'ya, bu pankartların hangi basın açıklamasında kullanıldığı ve kullanılacağı soruldu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aydın Barosu ve meslek odalarından hükümetin açıklamalarına tepki

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu'dan "Çav Bella" açıklaması: Caminin dibinde ezan dinletiriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa