27 Mart 2020 00:29

Mercedes’te kısa çalışma başlıyor: Her türlü işçinin kaybı olacak

Daimler AG, 6-17 Nisan 2020 tarihleri arasında Almanya'daki tüm üretim alanındaki firmalarında kısa çalışma yapılacağını duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Mercedes işçileri
Stuttgart

Daimler AG, bugün işçilerine yaptığı açıklamayla 6-17 Nisan 2020 tarihleri arasında Almanya'daki tüm üretim alanındaki firmalarında kısa çalışma yapılacağını duyurdu.

Daimler AG’nin işyeri işçi temsilciliği ile yaptığı anlaşma gereği, 20 Mart tarihinden itibaren iki hafta için tüm işçiler ücretli izine ayrılmıştı. İzin bitiminde devam eden iki hafta için kısa çalışma açıklaması yapan Daimler AG, kısa çalışmanın ne şekilde yapılacağını 2 Nisan tarihine kadar karar verip paylaşacak.

Koronavirüs gerekçesiyle alınan kısa çalışma kararından, erken emeklilik imzalamış olan işçiler yararlanamıyor. Çünkü, 57 yaşını doldurmuş olan bir işçi isterse erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Bu da şöyle oluyor. İmzayı atan işçi, 60 yaşına kadar yaklaşık üç yıl üretimde aktif olarak çalışıyor ve aldığı ücretin sadece yüzde 80'i kendisine ödeniyor. 60 yaşından da emekli olacağı tarihe kadar (emekli sandığından gelen bildirime kadar) yaklaşık üç yıl da üretimde değil, evinde kalarak yine aldığı ücretin yüzde 80' ini alıp emekliliğini dolduruyor. Bu durumda olan işçi arkadaşlar, çalıştıkları bölümlerdeki usta başları ile görüşerek kısa çalışma döneminde (6 Nisan-17 Nisan) kendilerine iş gösterilmesini talep etmek zorundalar. Ayrıca bu dönemde rahatsız olup raporlu olan işçiler ise, bağlı bulundukları sigorta kurumundan ücretlerinin yasal olan kısmını alacaklar. Ama bu oran hiçbir koşulda (kısa çalışma parası ya da hastalık parası) yüzde yüz olmayacağı için her türlü işçinin kaybı olacaktır.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığı'ndan mahalle-semt pazar yerlerine dair genelge

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da HES'çi şirket koronavirüsü bile fırsat bildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...