26 Mart 2020 15:03

Koç Üniversitesinde taşeron işçiler için kampanya

Koç Üniversiteliler Dayanışması, üniversitede koronavirüs tehdidine rağmen çalıştırılan taşeron işçilerin hakları gasbedilmeden ücretli izne çıkarılmasını istiyor.

Koç Üniversiteliler Dayanışması logosu

Paylaş

Üniversitede ücretli izin hakkı verilmeyen ve virüs tehdidine rağmen çalıştırılan taşeron işçileri için kampanya başlatan Koç Üniversiteliler Dayanışması, işçiler için dilekçe toplamaya başladı.

Koronavirüs önlemleri dahilinde Koç Üniversitesi de diğer üniversiteler gibi eğitime ara verdi. Yurtlar, derslikler, laboratuvarlar ve ofisler boşaltıldı. Bu süreçte taşeron bir firmaya bağlı çalışan temizlik işçileri ise es geçildi. Koç Üniversiteliler Dayanışmasından alınan bilgiye göre sadece kronik rahatsızlığı bulunan işçilere ücretli izin verildi. İşçilerin, ısıtma siteminin de de devre dışı kaldığı binada, serviste ve çalışma alanlarında koronavirüse karşı savunmasız olması mağduriyet yarattı.

Koç Üniversitesi bileşenlerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması bir açıklama yayımlayarak bir imza kampanyası başlattı. Yapılan açıklamada “Madem okulda bulunmak riskli, madem evlerden çıkmamamız gerekiyor o zaman öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlar için alınan önlemler işçiler için de alınsın ve bu süreçte tüm hakları (maaş, yemek ve yol ücretleri) korunsun” denildi. Üniversite bünyesinde imzaya açılan dilekçe ise şu şekilde:

“Koç Üniversitesi Rektörlüğüne,

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde kampüs içi eğitime bir sonraki karara kadar ara verdiğini ilan etmiştir. Üniversitemizin rektörü Sayın Umran İnan, öğrenci, idari personel ve öğretim üyelerinin sağlığını korumak adına 16 Mart 2020 Tarihinden itibaren okulumuzdaki tüm faaliyetleri durdurma kararı almıştır. Ancak, bu karar ne yazık ki üniversitemizin genel temizlik işlerini üstlenen Euro Serve firmasının taşeron işçilerini kapsamamaktadır.

23 Mart 2020 Tarihinde T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son açıklama salgının ülkemizi ne ölçüde etkilediğine dair vahim tabloyu ortaya koymaktadır. Toplamda 1539 kişiye tanı konmuş ve 37 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ülke genelinde alınan önlemleri de hatırlayacak olursak, salgının yayılma hızının halk sağlığına ne denli bir tehdit oluşturduğu açıktır. Üniversitemizin temizlik işçileri, birbirleriyle yakın mesafede ve hatta birlikte çalışmakta, yeterli önlem alınmadığını ifade etmekte ve salgının hem kendilerine hem de yakınlarına bulaşması riskinden oldukça çekinmektedirler. Gerekli önlemler alınmadığı gibi üniversitenin kapalı olmasından dolayı ısıtma sistemleri de çalışmamaktır. Bu durum var olan tehlikeyi arttırmakta ve temizlik işçilerinin sağlığını tehdit etmektedir.

Koç Üniversitesi öğrencileri olarak bizler, bu gelişmeleri ve okulumuzun kapalı olması sebebiyle iş yükünün azaldığını göz önünde bulundurarak, üniversitemizin taşeron işçileri için aşağıda sıraladığımız taleplerin, üniversite yönetimi tarafından acilen yerine getirilmesini istiyoruz:

•  Hiçbir işçi işten çıkartılmasın.

•  İş yükünün azalması sebebiyle, okulun kapalı olduğu dönemde işçilerin ücret ve yan haklarında (yol, yemek, yıllık izin) herhangi bir kesinti yapılmaksızın; işçiler haftalık vardiyalar halinde mesai yapsınlar. Haftalık vardiya sistemi uygulanamıyorsa, mesai 07.30-12.00 saatleri aralığında sınırlandırılsın.

• İş göremeyecek derecede hastalanan işçilere idari izin verilsin.

• Çalışma, mola ve yemekhane alanlarında sosyal mesafe katı bir şekilde uygulansın ve denetlensin

• İşçilere günlük maske, eldiven ve dezenfektan sağlansın.

• İşçileri kampüse taşıyan servis sayısı sosyal mesafeye uygun olarak artırılsın, düzenli dezenfekte edilsin, maske ve eldiven takılması zorunlu kılınsın ve günlük denetimleri yapılsın.

• İşçilerin çalıştığı süre boyunca gerekli olan asgari ısıtma sağlansın.

• Rektörümüz alınan tedbirleri ve hayata geçirilen uygulamaları üniversite kamuoyu ile paylaşsın.

Saygılarımızla,

Koç Üniversiteliler Dayanışması"

(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kargo işçileri: Salgın ve işsizlik arasındayız

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Gürer: Koronavirüs medyayı da vurdu, acil önlem şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...