25 Mart 2020 16:25

AKM inşaatında çalışan işçiler önlem alınmasını ve ücretli izin talep ediyor

Atatürk Kültür Merkezi inşaatında çalışan işçiler bir işçide koronavirüs şüphesi üzerine iş bıraktı. Önlemler alınacak açıklamasının ardından iş başı yapan işçiler ücretli izin talep ediyor.

Ekran görüntüsü @devyapi_is Twitter hesabının videosundan alınmıştır.

Paylaş

İstanbul Taksim'de yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatında işçiler bir işçinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılması üzerine iş bıraktı. Firma yetkililerinin önlemler alınacak açıklamasının ardından iş başı yapan işçiler ücretli izin uygulanmasını talep ediyor.

DİSK'e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) tarafından yapılan açıklamada şantiyelerden işten çıkarma haberlerinin geldiği ve işten çıkarılan işçilerin memleketlerine döndüğünü belirtildi. Bu durumun ciddi risk barındırdığı ifade edilen açıklamada "Eğer önlem alınmaz ve bu şekilde devam ederse koronavirüs salgınını durdurmak bir yana memleketin her tarafına yayılır. Uyarılarımız dikkate alınmalıdır" denildi. 

Dev Yapı-İş Sendikasının sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamada ilk olarak "Günlerdir uyarıyoruz sesimizi duyan yok. Önlem alın. AKM Şantiyesinde çalışan bir kardeşimizin hastaneye kaldırılması (test sonucu bekleniyor) üzerine önlem alınmadığı için aralarında üyelerimizin de olduğu işçiler iş bıraktı. Yaygın test yapılıp ücretli izin uygulansın" denildi.

"ÜCRETLİ İZİN UYGULANSIN"

AKM inşaatından çalışan işçilerin taleplerinin yatakhane, duşlar, yemekhane vb. ortak kullanım alanlarında önlem alınması, yemekhane girişlerinde ateş ölçülmesi, 6-8 işçinin kaldığı koğuşlardaki sayının azaltılması, şantiyeye giriş çıkışların kontrol altına alınması, evci personellere ücretli mazeret izni verilmesi ve DİSK'in kamuoyuna açıkladığı taleplerin hayata geçirilmesi oldu. İşçiler koşulların sağlanmadığı durumda ise inşaatın kapatılmasını ve tüm çalışanlara ücretli izin verilmesini istedi.

İşçilerin firma yetkililerinin önlemler alınacak açıklaması üzerinde işe başladığı belirtilen paylaşımda "İşçiler, işsizlik, yoksulluk, açlık ile virüs salgını arasında sıkışmış durumdalar. Taşeron firma yetkililerinin önlemler alınacak açıklamaları ardından iş başı yapıldı. İşçiler 'yeterli olmasada önlemler alınacak ama ücretli izin kararını bakanlık vermelidir diye söylüyor." denildi. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçi kadınlar: Halimiz harap, kaygımız büyük

SONRAKİ HABER

SES İstanbul şubeleri: Hastanelerin tüm alanları riskli birim kabul edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...