24 Mart 2020 18:20

Fransa’da Renault fabrikasında çalışan bir işçi koronavirüsten yaşamını yitirdi

Fransa’da Renault fabrikasında çalışan bir işçi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Virüsün diğer işçilere bulaşıp bulaşmadığı bilinmiyor ancak sendika yeterli önlem alınmadığını söylüyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kıvanç DEMİR
Strazburg

Fransa’da pazar günü Normandie bölgesinde bulunan Cléon şehirindeki Renault fabrikasında çalışan 56 yaşındaki tamir/bakım işçisinin koronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Fabrikada örgütlü CGT (Genel İş Konfederasyonu) sendikasının basın açıklamasında, diğer işçilere virüsün bulaşıp bulaşmadığının bilinmediği ancak salgının başından bu yana fabrika yöneticilerinin yeterince önlem almadıkları ifade edildi.

Renault Cléon fabrikası CGT Sekreteri William Audoux ve Sendika Delegesi Pascal Le Manach’a göre, işverenin öncelikleri arasında işçinin güvenliğini sağlamak yok.

Yapılan açıklamada, “Fabrika yönetimi tarafından açıklanan asıl önlem elleri yıkamaktı. El temizleyici jel, maske ve eldiven yetersizliği vardı, fabrikada işçilerin aralarında da salgından korunmak için yeterli uzaklık yoktu” denildi.

Binlerce fabrika işçisi sosyal medya üzerinden duygularını paylaşırken, işçilerin büyük bir endişe duydukları ve ağırlıklı olarak da iş arkadaşlarının hayatını kaybetmesinden dolayı öfkeli oldukları belirtiliyor.

CGT, 16 Mart'ta Renault Cléon fabrikasının yönetiminden işletmenin kapatılmasını talep etmişti. Sendika bildirileri dağıtılırken de işçiler endişelerini dile getirmişti.

Renault fabrikası 1958 yılından bu yana Cléon’da üretimini sürdürüyor. Fabrikada 3 bin 300’ün üzerinde işçi çalışıyor. İşçiler fabrikada motor ve vites kutusu üretiyor. Renault ve Nissan şirketlerinin birleşmesiyle 2005’ten bu yana ilk ortak motorlar bu fabrikada üretilmeye başlamıştı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hatimoğulları'dan Fuat Oktay'a sorular: İşten atmalar yasaklanacak mı?

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...