24 Mart 2020 13:26

Avrupa Parlamentosu üyelerinden BİK’e mektup: Evrensel’e uygulanan yasağı kaldırın

Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’a gönderilen mektupta "Evrensel’e uygulanan yasağı hızla kaldırmanızı talep ediyoruz" denildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Avrupa Parlamentosu üyeleri David Casa, Gwendoline Delbos-Corfield, Kati Piri, Katrin Langensiepen, Michaela Šojdrová, Salima Yenbou, Ernest Urtasun, Reinhard Bütikofer, Sven Giegold ve Terry Reintke, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’a bir mektup yazarak gazetemiz Evrensel’in resmi ilanlarının süresiz olarak durdurulmasına dair endişelerini dile getirdi. Mektupta "Evrensel’e uygulanan yasağı hızla kaldırmanızı talep ediyoruz" denildi.

“Evrensel, bağımsız haberciliğiyle tanınıyor ve bunun sonucu olarak son yıllarda önemli ölçüde adli tacize maruz kalmıştır” ifadelerine yer verilen mektubun tamamı şöyle:

“Sayın Rıdvan Duran,

Türkiye'de basın özgürlüğü ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak aşağıda imzası olan bizler, bağımsız Evrensel gazetesine karşı resmi ilanların süresiz olarak durdurulmasına ilişkin endişelerimizi dile getirmek için yazıyoruz.

Türkiye'de medya özgürlüğü ve çoğulculuk Avrupa Birliği için önemlidir. Her ikisi de açık ve özgür tartışmanın temel bileşenlerini temsil ettikleri için demokrasinin temel direkleridir.

Basın İlan Kurumu'nun (BİK), kamu sektörü ilan bütçelerinin gazete sektöründe eşit ve adil dağılımını denetlemedeki rolü bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte, Eylül 2019'dan bu yana Evrensel, süresiz olarak ilan yasağına maruz bırakılmış durumda.

Yasak altı ay boyunca devam ederse, bu süre 28 Mart 2020'de doluyor, Evrensel en az üç yıl boyunca kamu ilanları yayımlayamayacak. Böyle bir karar gazetenin finansmanı üzerinde yıkıcı bir etkisi olacak, kapanma tehdidi oluşturacak ve Türkiye gazete sektörünün çeşitliliğini ve çoğulculuğunu zayıflatacaktır.

Evrensel, toplu alımlarla ilgili teknik düzenlemeleri ihlal etmekle itham ediliyor. Evrensel o zamandan bu yana istenen değişiklikleri yaptı ancak BİK tarafından yapılan yeni denetimlerden sonra itirazları iki kez reddedildi.

Evrensel, bağımsız haberciliğiyle tanınıyor ve bunun sonucu olarak son yıllarda önemli ölçüde adli tacize maruz kalmıştır. BİK'in 'basın etiği ihlali' iddiasıyla bir dizi sınırlı kesintiyle birlikte ilanları süresiz olarak durdurması, gazeteye karşı, bağımsızlığının cezası olarak koordineli bir kampanya izlenimi veriyor. Bu nedenle, altı aylık sürenin bitiminden önce, Evrensel’e uygulanan yasağı hızla kaldırmanızı talep ediyoruz.

Türkiye medyasında çoğulculuğun büyümesi için Evrensel gibi yayınların hayatta kalmalarını sağlayacak ekonomik araçlara sahip olması ve Türkiye'deki zengin ve canlı medyaya katkıda bulunmaya devam etmesi önemlidir.

Saygılarımızla”

Basın İlan Kurumu tarafından gazetemiz Evrensel’e verilen ilan ve reklam kesme cezasının 6 aylık süresi 28 Mart’ta son buluyor. 28 Mart’a kadar karar geri çekilmezse Evrensel ilan ve reklam alamayan gazeteler statüsüne geçecek. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Geçmeyen araç için müteahhite ödeme yapılmamalıdır

SONRAKİ HABER

Londra'dan dönen milli boksçu ve antrenörde koronavirüs testi pozitif çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...