28 Şubat 2020 12:28

Bakan Akar'dan İdlib saldırısı sonrası ilk açıklama

İdlib'deki saldırı sonrası açıklama yapan Bakan Hulusi Akar, Rusya'nın Türkiye askerinin yerini önceden bildiğini savundu. Rusya ise operasyonun cihatçılara yönelik olduğunu açıklamıştı.

Hulusi Akar (ortada) | Fotoğraf: AA

Paylaş

Suriye'nin İdlib bölgesinde düzenlenen hava saldırısında Türkiyeli 33 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan ilk açıklama geldi.

Bakan Hulusi Akar, İdlib saldırısı sonrası yaptığı ilk açıklamada, "Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya Federasyonu’nun sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiş, ilk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen maalesef saldırı devam etmiştir." dedi. Rusya Savunma Bakanlığı ise daha önce yaptığı açıklamada, "Türkiye’den verilen bilgiye göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib’e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu" ifadesi kullanılmıştı.

"BİRLİKLERİMİZİN YERİ RUSYA İLE KOORDONE EDİLMESİNE RAĞMEN SALDIRI GERÇEKLEŞTİ"

Akar konuşmasını sürdürdü:

"Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi. Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya'nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir.

Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya Federasyonu’nun sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiş, ilk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen maalesef saldırı devam etmiştir. Bu hava saldırıları sırasında ambulanslar dahi vurulmuştur. Ayrıca bu saldırı sırasında birliklerimizin etrafında hiçbir silahlı grubun da bulunmadığını burada belirtmek isterim. Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla derhal 200’den fazla rejim hedefi ağır şekilde ateş altına alınmıştır. Bu atışlar sonucunda 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 çeşitli cins ve çapta top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, bir karargah binası ve 309 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir. Atışlarımız ve faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir."

RUSYA "TÜRK BİRLİKLERİN BULUNDUĞU YERE HAVA SALDIRISI DÜZENLENMEDİ" DEMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığının daha önce yaptığı açıklamada, "Türk askerlerinin bulunduğu noktadaki hava saldırısını biz düzenlemedik" ifadesi kullanılmıştı. Açıklamada, "Türkiye’den verilen bilgiye göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib’e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu" denildi.(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi: TSK ve bütün yabancı güçler Suriye’den çekilsin

SONRAKİ HABER

Yusuf Karataş’tan İdlib değerlendirmesi: İktidarın ısrarlı politikasının sonucu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...