28 Şubat 2020 10:05

Rusya Savunma Bakanlığı: Türk askerleri o bölgede olmamalıydı

İdlib saldırısı hakkında Rusya'dan ilk açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı "Türk askerlerinin bulunduğu noktadaki hava saldırısını biz düzenlemedik" dedi.

İdlib’de gerilim sürerken, TSK’nin Hatay'daki sınır birliklerine fırtına obüsü ve zırhlı araç sevkiyatı devam ediyor. | Fotoğraf: TSK/AA

Paylaş

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'de dün gece 33 Türkiye askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya ilişkin "Rus Hava Kuvvetleri, Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedi" açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, "Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu." denildi.

Sputnik’in aktardığına göre, açıklamada tam olarak şu ifadeler kullanıldı: 

"Suriye İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi temsilcileri, geçen 24 saat içinde sürekli olarak Türk mevkidaşlarından, teröristlerin çatıştığı bölgelere yakın bulunan TSK’nın tüm birliklerinin bulunduğu yerlerin koordinatlarını istedi ve aldı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin bilgi alınır alınmaz Suriye ordusunun ateşe tamamen son vermesi yönünde kapsamlı önlemler aldı, ölen ve yaralanan Türk askerlerinin Türkiye topraklarına güvenli tahliyesi sağlandı. Rusya Hava Uzay Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Behun yerleşimi yakınlarında kullanılmadı.

Rusya’nın Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye ordusunun yanıt ateşi sonucu İdlib gerilimi azaltma bölgesinde yerleştirilen Türk gözlem noktalarına ve birliklerine yönelik her türlü güvenlik risklerinin ortadan kaldırılması için Türkiye’nin İdlib koordinasyon merkezi ile sürekli temas halindedir.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu." (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Falcao'nun Kadıköy'deki Fenerbahçe maçında giydiği forma 5 bin avroya satılıyor

SONRAKİ HABER

Tarım kredi borçlusu çiftçilere icra takibi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...