21 Şubat 2020 04:03

Çıraklık öğrencisinin ölümü: "İş öğretmeleri gerekirken sürekli çalıştırıyorlardı"

Çıraklık Öğrencisi Caner Mızrak Ege Üniversitesi yurt inşaatında çalışırken yaşamını yitirdi. Ailesi, alınmayan önlemler yüzünden Caner’in yaşamını yitirdiğini söyledi.

Fotoğraf: Caner Mızrak'ın ailesi

Eren SARAN
İzmir

Ege Üniversitesi yurt inşaatında çalışırken yaşamını yitiren Çıraklık Öğrencisi Caner Mızrak’ın ailesi, alınmayan önlemler yüzünden Caner’in yaşamını yitirdiğini söyledi. Caner’in çıraklık öğrencisi olduğunu dile getiren aile, “İş öğretmeleri gerekirken sürekli çalıştırıyorlardı” dedi.

Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden ayrılıp çıraklık eğitimine başlayan Caner Mızrak, 17 Şubat günü Gençlik ve Spor Bakanlığının Ege Üniversitesi kampüsü içerisindeki Kredi ve Yurtlar Kurumunun kapasitesini arttırmak amacıyla başlattıkları 6 bin kapasiteli yurt inşaatında çalışırken 10. kattan düşerek hayatını kaybetti.

ÇIRAKLIK ÖĞRENCİSİ ÇALIŞTIĞI İNŞAATTA CAN VERDİ

18 yaşındaki Caner Mızrak Aliağa’daki Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 10. sınıf öğrencisiydi. Son sene çıraklık eğitimi için okuldan ayrılıp çıraklık eğitimine başvurarak Ege Üniversitesi Öğrenci Yurdu inşaat işlerini yapan Alia Groupta işe başladı. Yaklaşık sekiz aydır çarşamba günleri hariç her gün inşaatta çalışan ve şantiyede kalan Mızrak, çay molasının ardından elektrik hatlarını döşerken bulunduğu 10. kattan düşerek hayatını kaybetti. Genç işçinin cenazesi Aliağa Fatih Camii’nden kaldırıldı.

Ağrı Diyadin doğumlu Caner Mızrak’ın ailesi Aliağa Örnek Kent Mahallesi’nde yaşıyor. Acılı aile çocuklarının ölümünün ardından hiçbir firma yetkilisinin kendilerini aramadığını söyledi. Ailesi Caner’in çıraklık eğitim öğrencisi olarak okula gittiği çarşamba günleri hariç her gün uzun mesailerle çalıştığını dile getirdi.

"İŞİ ÖĞRENMESİ GEREKİRKEN İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTIRDILAR"

Caner Mızrak’ın çalıştığı katta koruyucu bariyer olmadığına dikkat çeken amca Ayhan Mızrak, “10. katta çalışıyor ama inşaatta file, bariyer yok. Çalışırken kendisini koruyabileceği materyaller, iş elbiseleri yok. Bu çocuk çırak olmak için kendisi buldu bu işi, okula belgelerini verdi. Ona yalnızca işi öğretmeleri gerekirken işçi gibi sürekli çalıştırıyorlardı. Akşamları şantiyede kalıyordu. Yeğenim alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle canından oldu” dedi.

Ailecek inşaatlarda çalıştıklarını dile getiren dayı Suat Yenigün ise “Bizler de inşaatta çalışıyoruz. Tüm inşaatlarda koruyucu önlemlerin alınması sıkıntılı bir konudur. Ancak Caner bir devlet üniversitesinin yurt inşaatında çalışıyordu. Hiç mi denetleme olmaz? Mahalle arasında küçük bir bina inşaatı değil bu. Çalışma arkadaşları geldi, onlar da önlem alınmadığını söylüyor. Gencecik bir çocuk canından oldu. Bizler bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

DEVLETİN "GÜVENLİ KANATLARI" ALTINDA EĞİTİM

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın geçtiğimiz yıl eylül ayında yaptığı açıklamada, kampüs içinde yer alan inşaatın hızlı şekilde sürdüğünü söyleyerek, “Toplam 6 bin kişi kapasiteli projenin 2 bin kişi kapasiteli kısmının 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Öğrencilerimiz, devletimizin güvenli kanatları altında eğitimlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilecek” açıklamasını yapmıştı. Budak, devletin güvenli kanatları altına giremeden yaşamını yitiren Caner Mızrak hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı.

Reklam