16 Şubat 2020 22:11

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Elazığ depremi sonrası "Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Helal yaşta evliliği tecavüz sayarak gayretullaha dokunmayalım" diyen Bedri Gencer’in YTÜ ile ilişiğinin kesilmesi istendi.

Ekran görüntüsü öğrencilerin sosyal medyada paylaştığı görüntüden alınmıştır.

Paylaş

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Emek Gençliği, Elazığ depremi sonrası "Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak gayretullaha dokunmayalım" diyen Prof. Dr. Bedri Gencer’in okullarıyla ilişiğinin derhal kesilmesini istedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde öğretim üyesi olan Bedri Gencer, Elazığ’da yaşanan deprem sonrası, Twitter'dan yaptığı “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı" paylaşımıyla büyük tepki toplamıştı.

Gencer, 31 Ocak'ta Anadolu Ajansı ile yaptığı röportajda da, imam ve belediye nikahının, "meşru/yasal" çelişkisi meydana getirerek "toplumda derin çatlaklar yaratacak çatışmaya dönüştüğünü" öne sürmüş, "Mesela belediyelerin üstlendiği cenaze namazında, nikahta olduğu gibi meşru/yasal ayırımı yok, tek tören var. Peki, bunu niçin nikahta başaramıyoruz? Dahası İstanbul Sözleşmesi'ne bağlı 6284 Sayılı Kanun ile evlilik yaşını düzenleyerek, yasal mühendislikle meşru/yasal çelişkisini toplumda derin çatlaklar yaratacak şekilde genişletiyoruz” demişti.

Gencer'in art arda gelen skandal açıkalmalarına YTÜ Emek Gençliği, yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. "Bedri Gencer bu sözleriyle kadınların yasal olarak güvence altına alınmış haklarına dini gerekçeleri referans göstererek el uzatmaktadır" diyen Emek Gençliği, üniversite tarafından hakkında inceleme başlatılan Gencer’in bir an önce okulla ilişiğinin kesilmesini talep etti.

Öğrencilerin açıklamasında “Gencer, evlilik yaşının düzenlenmesine ve erkene çekilmesine ilişkin yaptığı önerilerin toplumumuzun bir parçası olduğunu dile getirerek yasalaştırılmasını istese de henüz çözülmemiş ancak çözülmeye yüz tutan bu gibi gerici öğeleri korumak istemektedir. Bununla birlikte geçtiğimiz senenin şubat ayında YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi de ‘toplumsal değerler ve kabullerle mütenasip olmaması ve toplumca kabul görmemesi’ gerekçe gösterilerek kaldırılmıştı. Bu iki örnek de birbiriyle bağlıdır ve tek bir politik çizginin ürünüdür" ifadelerine yer verildi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...