09 Şubat 2020 04:12

İşçi ve öğrenci gençler yazdı: Evrensel bizim sesimizdir!

Kayseri’de öğrenci ve işçi gençler, Evrensel’e yönelik mali engellemelere karşı dayanışma mesajları gönderdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kayseri’de liseli, üniversiteli ve işçi gençler, Evrensel’e yönelik mali engellemelere karşı dayanışma mesajları verdi. Basın İlan Kurumunun (BİK) ilan cezalarına tepkilerini dile getiren gençler, Evrensel’in baskılara rağmen gençliğin sesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Emre Çakmak
Akaryakıt istasyonu çalışanı

Ben Kayseri’de bir benzin istasyonunda çalışıyorum. Öncelikle gazetemizin 25.yılı kutlu olsun. Evrensel gazetesine, işçilerin emekçilerin gazetesi diye boşa demiyoruz. Çünkü Evrensel gazetesi, gücünü işçi ve emekçilerden alan ve işçi sınıfının haklarını savunan bir gazetedir. Tamamen işçilerden, işçilerin haklarından bahsedip daima doğruyu yazan bir gazetedir. Son dönemde uygulanan tüm baskılara, cezalara, engellemelere karşı hala ayakta durabiliyoruz ve durmak da zorundayız. Çünkü biz işçilerin ve emekçilerin kurduğu ve okuduğu aynı zamanda da sesimizi duyurabilmek, haklarımızı alabilmek için kendi görüşlerimizi yazabildiğimiz tek gazeteye sahip çıkıyoruz, çıkmak zorundayız. İşçilerin, gençlerin diğer emekçilere ulaştırmak için mahallelerde dağıtımını yapıp gücüne güç katan Evrensel gazetesi, bugün de yarın da bizlerin sesi olmaya devam edecektir.

"ÖĞRENCİLERİN SORUNLARININ SESİ"

İmam hatip lisesi öğrencisi
Ben lise son sınıfı öğrencisiyim. Eğitim hayatımda defalarca sınav sistemi değişti ve biz öğrenciler her zaman mağdur olduk. Bu eğitim sisteminin öğrencilerin gelişimini ve geleceğini düşünen bir sistem olduğunu düşünmüyorum. Ancak bu yaşadığım sıkıntıları ben yalnızca Kayseri’de yaşamıyorum. Türkiye’nin her yerinde bu sıkıntıları yaşayan çok fazla öğrenci var. Gerek lise gerekse üniversite öğrencileri olarak bizler, eğitim hayatlarımızda yaşamış olduğumuz sorunları kendi başımıza çözmeye çalıştığımızda faydalı sonuçlar alamıyoruz. Fakat aynı sorunları yaşayan kişilerin yazmış olduğu yazıları görünce aslında ortak sorunları paylaştığımızı anlıyoruz. Tek başımıza hareket etmektense birlikte hareket edip, sesimizi daha gür çıkarmamıza olanak sağlayan Evrensel gazetesi ve gençlik ekini daha ilerden sahiplenmemiz gerekmektedir.

"BU GAZETENİN SAHİPLERİ BİZLERİZ"

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi
Bir çeyrek asır kadar tüm zorluklara rağmen gerçeği haykırmaya devam eden Evrensel bugün de çeşitli biçimlerde baskı ve ambargolara rağmen hala okurlarıyla beraber dimdik ayakta durmaktadır. Bugün zor koşullarda işçi sınıfının, sömürülen halkların, kadınların ve gençliğin yanındadır. Bir üniversiteli genç olarak bu gazetenin bizim için kıymetiyse bambaşkadır. Türkiye’nin her yerinde gençlik mücadelelerini, deneyimleri bizlerle paylaşan ve bir araya gelmemizde bizlere yardımcı olan bir gazetedir. Ayrıca gençliğin sorunları, mücadelesi ve zaferine kadar yaşamının her anında yanımızda olacağına güvenimiz tam çünkü okuru olduğumuz kadar aynı zamanda gönüllü muhabiri olarak da bu gazetenin sahipleri bizleriz.

"TEK SESE KARŞI GERÇEK HABERCİLİK"

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi
Ülkemizdeki basının taraflı yaklaşımına karşın, en gerçekçi ve haklı eleştirileri yapan, gerçekleri Türkiye halklarına olduğu gibi gösteren, emeğin, gençlerin ve kadınların mücadelelerini yazan Evrensel gazetesi, aynı zamanda okurlar için de birer tartışma ve eğitim platformudur. Gazete örgütlü mücadelede önemli bir faktördür. İşçi haklarıyla ilgili önemli yazılar yazan tek gazete olmasından dolayı uygulanan cezaların bizi yıldıramayacağını göstermek için, Evrensel daha geniş kitlelere ulaştırılmadır. İktidarın havuz medya eli ile halkı kendi yanlış ve yanlı politikalarına ikna etme çabasına karşın, gerçekleri yazan Evrensel gazetesi, Türkiye halklarının itilmek istendiği karanlığa karşı tek ses olarak 25. yılında da varlığını sürdürecek. Biz okurlar olarak gazetemiz ile dayanışmamızı en ileriden sürdürmeliyiz. 25. yılımız kutlu olsun.

"DAHA ÇOK EMEKÇİYE ULAŞTIRMAKTA ISRARCI OLMALIYIZ"

Bir metal işçisi
Genç bir metal işçisi olarak söylemem gerekir ki, Evrensel gazetesi bizim sorunlarımızın konuşulduğu ve sorunlarımızı yazabildiğimiz tek gazetedir. Bugün tüm patron gazetelerinin ve yayın organlarının karşısında tüm baskılara rağmen dimdik durmakta ve işçilerin, ezilen halkların ve gençliğin sesi olmaya devam etmekte. Gazete, biz işçilerin görüşlerine yer veren ve toplamda işçilerin yaşadığı mücadele deneyimlerini ve kazanımlarını paylaşmaya yarayan bir platformdur aynı zamanda. Yaşamımızda bizlerin bireysel haber alma düzeyimiz ne yazık ki kendi yaşadığımız bölgede sınırlı. Ancak başka fabrikalarda neler yaşanıyor, ne gibi sorunlara işçiler nasıl çözümler buluyor, biz bu mücadelenin neresindeyiz, biz neler yapabiliriz gibi birçok konunun tartışıldığı yerdir Evrensel. Mevcut iktidar eliyle, birçok mali kuşatma altında olan gazetemizle dayanışmayı kendimize bir görev bilerek olabildiğince Evrensel’i daha çok emekçiye ulaştırmakta ısrarcı olmalıyız.  

Bir kargo işçisi
Bir mürekkep ile başlayan yazı, bu zaman diliminde bedenlenmiş bu büyük gazetenin okuru olmaktan mutluluk duyuyorum. İşçinin; emeğin, kadının ve özgür yaşamın her safını da büyük rol oynadığınızı bilmenizi isterim. Hele ki bir işçi olarak şükürcü sendika yapısı üzerimizde bu denli baskı kurmuş iken bizleri aydınlatma, savunma, korunma ve haklarımızı bizlere anlatma yolunu seçtiğiniz için ayrı ayrı minnettarım.

Bana sizleri sorduklarında söyleyeceğim en güzel söz şu olsa gerek.

(Emeğimin adı umut, umudum 25 yaşında) olurdu…

Özgürlüğü mürekkeplerden halka sunana dek EVRENSEL…

Genç bir atölye işçisi
Ben 23 yaşında genç bir işçiyim. Bu yıl Evrensel gazetesinin 25. yılını kutluyoruz. Benim, Evrensel gazetesi ile ilgili düşüncelerim şunlar: Bir işçi olarak sahiplendiğim bu gazete, geçmişten bugüne gerçeklerin habercisi olarak bilinen bir gazete. İşçilerin hak arama mücadelelerinde, hiç sapmadan safını bizlerden yana seçmiş ve bizlerin mücadelesinde hep yanımızda olmuştur. Bizlere düşen görev ise, gazetemizin 25. yılında kesilen cezalara ve uygulanan baskılara karşı gazetemizi güçlendirmek; “Bir oku bir okut” kampanyası ile hem gazetemize sahip çıkmamız hem de daha fazla işçi ve emekçiye ulaştırmak olmalıdır. Ayrıca dayanışma içerisinde olmanın daha fazla anlam kazandığını düşünüyorum. (Kayseri/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mektup | "Anladım ki bizim Evrensel'den başka dostumuz yoktu..."

SONRAKİ HABER

Antep'te müftülük görevlilerinin Alevi yurttaşlara karşı takındığı tavra sert tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...