13 Ocak 2020 10:59

Ulaştırma Bakanı Turhan da boğazdan geçen gemi sayısının azaldığını kabul etti

Kanal İstanbul projesini "Yeğenim deniz trafiği olduğunu söyledi" diyerek savunan Bakan Turhan, şimdi de "Deniz sayısı aracında azalma var, ama yük miktarında artış var" diyerek savundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan (ortada sağda) | Fotoğraf: AA

Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbul Boğazı'ndan geçen deniz aracı sayısında 15 yılda yüzde 25'lik azalma olduğunu kabul eden Turhan, bunların taşıdığı yük miktarında ise yüzde 53'lük bir artış olduğunu ileri sürerek projeyi savundu. Turhan, daha önce yaptığı açıklamada da projeyi "Yeğenim deniz trafiği olduğunu söyledi, Kanal İstanbul'a ihtiyaç var" diyerek savunmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu. Editörlerin sorularını yanıtlayan Bakan Turhan, Kanal İstanbul projesinin amacının deniz trafiğinin güvenli ve emniyetli sağlanması olduğunu ileri sürdü. Dana önceki açıklamalarında da "deniz trafiği var" iddiasıyla projeyi savunan Turhan şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Boğazı'ndan geçen deniz aracı sayısında 15 yılda yüzde 25'lik azalma, bunların taşıdığı yük miktarında yüzde 53'lük artış var. Otoyol standardındaki Kanal İstanbul'dan güvenli şekilde günde 185 gemi geçirebileceğiz. Şu anda Boğaz'dan 118-125 gemi geçirebiliyoruz. Hesaplarımıza göre Kanal İstanbul'dan geçecek gemilerden alacağımız para, asgari yıllık net 1 milyar dolar civarında"

NE OLMUŞTU?

Bakan Turhan, 4 Ocak'ta yaptığı açıklamada "Her gün Üsküdar’dan Beşiktaş’a geçen yeğenim ‘Önceden 15 dakikada geçiyorduk şimdi yarım saat deniz trafiği var’ dedi" ifadelerini kullanarak Kanal İstanbul'u savunmuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Bakan Turhan'ın bu sözlerine, "Yeğeninin fikri ile Türkiye’nin en önemli projesine kanaat getirdiğini söyleyen bir Bakan varsa, gerisinin yorumunu vatandaşa bırakıyorum. Trafik yoğunluğu yok, anlatılan ortam garip. Komedi filmi gibi" diyerek yanıt vermişti.

Turhan başka bir açıklamasında da projenin rant projesi olduğu eleştirilerine "Bu ülkeye gelir getirici amaçlı. Rant ne demektir, kar demektir" diyerek yanıt vermişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgür Gündem davasında “terör örgütü üyeliği”nden ceza talebi

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa