06 Ocak 2020 15:28

Çavuşoğlu: Rusya ile anlaşamadığımız konular var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya ile anlaşamadıkları konular olduğunu söyleyerek "Libya'da Rusya'nın paralı askerlerinin barış ve istikrar getiremeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Fotoğraf: Alparslan Çınar/DHA

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalar yaptı. Rusya ile anlaşamadıkları konular olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Libya’da bulunan paralı askerlere atıf yaptı. Çavuşoğlu “Paralı askerlerin barış ve istikrar getiremeyeceğini düşünüyoruz. Bizim amacımız başından beri ateşkesi bir an önce tesis etmek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Awut Deng Acuil, ikili görüşmelerinin ardından bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu Libya’da Rusya’nın paralı askerlerini kastederek "Biz Libya'da paralı askerlerin gelmesine karşıyız. Paralı askerlerin barış ve istikrar getiremeyeceğini düşünüyoruz. Oysa bizim amacımız başından beri ateşkesi bir an önce tesis etmek ve siyasi sürecin tekrar canlanmasına katkıda bulunmak, süreci hızlandırmak" dedi.

2019 yılında Rusya ile ilişkilerin daha da ileri gittiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Gerek Suriye içinde gerekse Kırım gibi konularda ve Karadeniz'de anlaşamadığımız noktalar var. Şimdi Libya'da da iki önemli aktör haline geldik. Libya ile ilgili bir ateşkesin sağlanmasında ikili düzeyde de Rusya ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anlaşamadığımız noktada diyaloğun devam etmesi önemli."  

ERDOĞAN: TÜRK ASKERİ İNTİKAL ETMEYE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı CNNTürk yayınında "Orada bir harekat merkezi, bu harekat merkezinde de bizim bir korgeneralimiz bulunacak. Oradaki bu süreci onlar yönetecekler. Şu anda zaten peyderpey gidiyorlar" demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Putin ve Erdoğan'dan Libya'da koşulsuz ateşkes çağrısı

SONRAKİ HABER

İsrailli barış savunucusu Lea Tsemel: İşgal kısır bir döngü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...