03 Ocak 2020 12:28

ABD - İran gerilimiyle altın ve petrol fiyatları yükseldi

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü haberleri sonrası iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmasıyla altın ve petrol fiyatları yükseldi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD'nin Bağdat Uluslararası Havaalanı'na düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü haberleri sonrası iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmasıyla petrol fiyatları yükseldi, altın fiyatlarında eylül ayından bu yana görülen en yüksek düzeyler görüldü.

DHA'da yer alan habere göre, Kasım Süleymani’nin yanında ABD tarafından düzenlenen saldırıda Popüler Seferberlik Komitesi Komutanı Abu Mahdi al-Muhandis de öldürüldü. Saldırı sonrası Washington’dan yapılan açıklamada, ABD askerlerinin Kasım Süleymani’nin "kendilerini savunma" amacıyla öldürdükleri belirtildi. Bunun yanında İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Süleymani’nin cinayetini "oldukça tehlikeli ve saçma bir eylem" olarak tanımlarken, İran Devrim Muhafızları Ordusu da bu saldırıya "şiddetle karşılık verileceği sözü"yle yanıt verdi.

Orta Doğu’daki gerilimlerin artmasına paralel olarak Brent ham petrolü varil başına yüzde 3.37 artışla 68.48 dolara, ABD hafif petrolü de yüzde 3.06 artışla 63.05 dolara yükseldi.

Küresel emtia piyasalarında ise;

  • Gümüş, yüzde 1.19 artışla 18.26 dolardan,
  • Altın, yüzde 1.20 artışla 1,546.50 dolardan,
  • Bakır, yüzde 1.31 düşüşle 2.788 dolardan,
  • Platin, yüzde 0.70 artışla 991.90 dolardan ve
  • Paladyum yüzde 0.42 artışla 1,936.10 dolardan işlem görüyor.

İç piyasada ise gram altın fiyatı 296 liraya, çeyrek altın 484 liraya, Cumhuriyet altını da 2,004 liraya yükseldi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’den vatandaşlarına Irak'ı terk etme çağrısı

SONRAKİ HABER

Grup Munzur'a "Serhildan jiyane"cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...