02 Ocak 2020 11:46

Üniversite kampüsünde hayatını kaybeden Sezen Zambak için adalet arayışı sürüyor

Ege Üniversitesi kampüsünde traktörün çarpmasıyla ölen Sezen Zambak’ın babası kampanya başlattı.

Fotoğraflar: DHA

Bornova’da Ege Üniversitesi kampüsünde, yolun karşısına geçmek isteyen Sezen Zambak'a (23) traktörle çarparak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan Vehbi B. için yapılan tutuklama talebinin reddinin ardından baba Metin Zambak, sosyal medyada '#sezenzambakicinadalet' etiketiyle kampanya başlattı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Ege Üniversitesi kampüsünde karşıdan karşıya geçmek isteyen Sezen Zambak’a Vehbi B. yönetimindeki traktör çarpmış, Zambak yaşamını yitirmişti. Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümünü bitiren Zambak’ın yaşamını yitirdiği kazanın ardından gözaltına alınan sürücü Vehbi B, serbest bırakıldı.

Vehbi B. hakkında 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir 47'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasında ailenin avukatı Turan Aras, Vehbi B.'nin tutuklanmasını talep etti, ancak mahkeme heyeti bu isteği reddetti. Heyet, kazanın meydana geldiği yerde 3 uzman tarafından yapılacak olan bilirkişi raporunun istenmesi ve tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi

‘SEZEN ZAMBAK İÇİN ADALET’

Mahkemenin verdiği karar aile tarafından tepkiyle karşılanırken, Sezen'in babası Metin Zambak, sosyal medyada '#sezenzambakicinadalet' etiketiyle kampanya başladı. Baba Zambak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Benim canımın içi, çimen gözlü ciğerparem kızımın, 1'incilikle bitirdiği Ege Üniversitesi'nde sorumsuz, lakayt ve kural tanımaz şoförün kullandığı traktör çarpması sonucunda yaşama hakkı elinden alındı. İlk duruşmanın ardından şoföre, 'Gördüm ama karşıya geçeceğini düşünmedim' demesine rağmen ödül gibi üç gün imza atmak şartıyla serbestlik verildi. Sezenimin, 12 metrelik yolun 10,5 metresini tamamlamasına ve karşıya geçmesine sadece iki adım kalmasına rağmen, traktör sürücüsünün yayayı gördüğünü itiraf etmesine rağmen, kamera kayıtlarında görüldüğü üzere şoförün iki arkadaşıyla sohbet etmesine ve tanıklara rağmen bu şoför elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Üstelik işine de geri dönecek. Ben bu tarz bir olayın başkalarının da başına gelmemesi ve Sezen'in emsal teşkil etmesi için adalet isteyen bir babayım. Hayatımızı derinden sarsan, bizden yaşama umutlarımızı çalan, hayallerimizi yok eden bu olayın duyurulması ve yayılması için yardımlarınızı bekliyorum” (İzmir/DHA)

Reklam