27 Aralık 2019 14:39

EMEP Bölge Örgütü: İş cinayetleri ve açlık, işçi sınıfının kaderi değildir

Emek Partisi Bölge Örgütü, Şırnak'taki madende yaşanan iş cinayetiyle ilgili açıklama yaptı.

Fotoğraf: Sekvan Küden/DHA

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Bölge Örgütü, Şırnak’ta “Ölüm kuyuları”nda meydana gelen göçük ve iş cinayeti ile ilgili yapılan açıklamada “İş cinayetleri ve açlık işçi sınıfının kaderi değildir. Bu sömürü ve baskı düzenine karşı sınıf kardeşliğini ve birlikte mücadeleyi büyütelim” denildi.

Şırnak merkeze bağlı Üçkiraz (Nêvava) köyü kırsalında kaçak bir kömür ocağında meydana gelen göçük sonrasında Hasan İnal adlı işçinin yaşamını yitirdiği hatırlatılan açıklamada; “Şırnaklı maden işçileri tıpkı mevsimlik tarım işçileri gibi ancak bir iş cinayetinde yaşamını yitirdiklerinde hatırlanıyor. Aileleri ile birlikte aç kalmamak için en ağır koşullarda ve güvencesiz şekilde adına ‘ölüm kuyuları’ denilen madenlerde çalışmaya razı olan işçilerin sorunlarını çözmesi gereken Enerji Bakanlığı ve Valilik ne zaman bir iş cinayeti olsa, bu madenlerin kaçak olduğunu söyleyerek sorumluluğu üzerlerinden atıyor. Oysa Şırnak’ta herkes bu kaçak madenlerde çıkarılan kömürlerin maden tekellerine ‘fiş parası’ ödenerek piyasaya sürüldüğünü biliyor. Yani Şırnak’taki bütün ölüm kuyuları aslında maden tekellerinin birer taşeronu gibi çalışıyor ve devlet yetkilileri işçilerin canı ve alınteri üzerinden dönen bu sömürü çarkına seyirci kalıyor” denildi.

“‘BÖLGENİN BÜTÜN KENTLERİNDE AĞIR ÇALIŞMA KOŞULLARI VE GÜVENCESİZLİK BİR KADER OLARAK DAYATILIYOR”

Sadece Şırnak’ta değil bölgenin bütün kentlerinde ağır çalışma koşulları ve güvencesizliğin bir kader olarak dayatıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Çünkü buradaki kölece çalışma koşullarına, devletin her türlü örgütlülüğü ve hak eylemini yasaklayan baskı politikaları eşlik ediyor” denildi.

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Bir yandan ağır ve güvencesiz koşullarda ölümüne çalışmanın, öte yandan açlık sınırında bir asgari ücrete mahkum edilmek istenen işçi sınıfının çaresiz olmadığının altı çizilen açıklamada “Çare, Şırnak’tan Zonguldak’a, İstanbul’dan Batman’a Kürt, Türk her milliyetten işçi sınıfının bu sömürü ve baskı düzenine karşı insanca yaşam koşullarında ve barış içinde yaşayacağı bir düzen için birlikte mücadele etmesidir. Emek Partisi Bölge Örgütü olarak, bütün emek örgütlerini ve her milliyetten işçi sınıfını iş cinayetlerine karşı sesini yükseltmeye; işçi sınıfına ölüm ve açlığı dayatan bu sömürü düzenine karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis Başkanı Şentop: Libya'ya asker gönderilmesi ile ilgili Meclise tezkere gelecek

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa