26 Aralık 2019 07:43
Son Güncellenme Tarihi: 26 Aralık 2019 08:25

Van Gölü'nde mültecileri taşıyan tekne battı, 7 kişi yaşamını yitirdi

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde mültecileri taşıyan teknenin Van Gölü'nde kıyıya yaklaşırken alabora olması sonucu 7 kişi öldü, 64 kişi kurtarıldı.

Fotoğraf: Harun Nacar/AA

Paylaş

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu 7 kişi yaşamını yitirirken 64 kişi kurtarıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, sabah saat 02.30-03.00 sularında ilçenin Erikbağı ve Karşıyaka köyleri arasında kalan Van Gölü kıyısındaki bir alanda Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu mültecileri taşıyan teknenin kıyıya yaklaşırken alabora olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlk belirlemelere göre olay yerinde 5 kişi ölü olarak bulunurken kaldırıldıkları Adilcevaz hastanemizde ise 2 kişinin de vefat etmesi ile beraber toplam da 7 şahıs hayatını kaybetmiştir. Kurtulan 64 kişi, barınma ve bakım ihtiyaçları giderilmek, ayrıca resmi işlemleri yürütülmek üzere Adilcevaz ilçe merkezine ve Ahlat ve Tatvan'daki hastanelerimize nakledilmişlerdir. Bölgede, jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince arama tarama ve kurtarma faaliyetleri yürütülmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

VAN'DAN EKİPLER BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Teknede yaralı olarak kurtarılan düzensiz göçmenlerin ifadeleri doğrultusunda gölde kayıpların olabileceğini değerlendiren ekipler arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Van'dan da Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği ile İl Jandarma Komutanlığına bağlı Edremit Bot Timi Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi de bölgeye sevk edildi. 

Ekipler, Adilcevaz sahilindeki bölgede arama kurtarma çalışmalarına destek verecek.

Bu arada Van'dan Bitlis'e düzensiz göçmen taşıyan organizatörlerin, yol üzerindeki kontrol noktalarında yakalanmamak için Van Gölü'nü kullandığı değerlendiriliyor. 

Jandarma ve emniyetin sahil güvenlik ekipleri de tacirlerin gölde kullandığı güzergahlarda sürekli devriye görevi yürütüyor. 

“MOTOR YANDI, TEKNE SOL TARAFA DEVRİLDİ"

Tekneden kurtulan Afganistan uyruklu Abdulbari Munnib, olay esnasında teknede bulunanları kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Gece tekneye bindiklerinde yaklaşık 100 kişi olduklarını ileri süren Munnib, şöyle dedi:

"Tekne şimdi bulunduğu yerden yaklaşık 10 metre daha gerideydi. Motorun yanması üzerine korkudan herkes yerinden kalktı. Bunun üzerine tekne sol tarafa devrildi. Herkes kendisini suya attı. Teknede bizden büyükler de vardı. Suyun derinliği boynumuza kadar geliyordu. Bizden küçük bir çocuk vardı. O çocuk da kurtulmuş. Teknede kadın yoktu. Akşam tekneye bindiğimizde 100 ila 110 kişi vardı. Kıyıda yatan bir kişi vardı, o da ölmüştü. Teknede Bangladeş, Afganistan, Suriye, Pakistan, İran ve Hindistanlı vardı. Onları tanımıyoruz. Arkadaşlarımızı çıkarmak için elimizden geleni yaptık.

Bir araba gelip aralarında bulunduğum 30 kişiyi akaryakıt istasyonunda indirdi. Teknenin arka kısmında çok sayıda insan vardı. Gölde kalanlar olabilir."

Bitlis'in Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi: “Güvenlik güçlerimiz, AFAD ekibimiz ve polislerimiz kurtarmaya çalışıyor. Canla başla çalışıyorlar. Kurtulanlara hastanede imkanlar ölçüsünde yardım yapmaya çalışıyoruz." (Bitlis/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dilovası'da 3 işçi amonyak tankından sızan gazdan zehirlendi

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de kadınlar, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi tartıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa