10 Aralık 2019 16:16

Irak'ın başkenti Bağdat’ta “Milyonların Protestosu”

Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan çok sayıda kişinin katıldığı eylem, hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye dayandı.

Fotoğraf: Murtadha Sudani/AA

Paylaş

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto eden halkın eylemleri üçüncü ayında büyüyerek devam ediyor. Bugün “Milyonların Protestosu” eylemi için başta Kerbela ve Necef olmak üzere orta ve diğer güney kentlerinden yüzlerce kişi Bağdat’a geldi.

Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'deki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı ve bölgede çok sayıda asker nöbet tuttu.

Çok sayıda kadının da yer aldığı eylemler Yeşil Bölge’ye dayandı.

Kentin merkezindeki Tahrir Meydanı’nda düzenlenmesi beklenen “Milyonların protestosu” öncesi, gösterileri organize edenler tarafından yapılan çağrılarda protestoların barışçıl olması ve Yeşil Bölge’ye geçmek için şartların zorlanmaması istendi.

Heşdi Şabi’ye bağlı Asayib Ehlil- Hak Hareketi lideri Kays Hazeli dün yaptığı basın açıklamasında, beklenen geniş çaplı gösteriler kanalıyla Bağdat’ta kaos ortamı yaratılmak istendiği ve bu gerçekleşirse ölümlerin artabileceğini söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 460'ın üzerinde kişi hayatını kaybetti, 17 binden fazla kişi yaralandı.

Bağdat başta olmak üzere orta ve güneydeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında zaman zaman İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Başbakan Abdulmehdi, 1 Ekim'den bu yana başkent Bağdat olmak üzere ülkenin güney vilayetlerinde devam eden gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da istifa etmek zorunda kalmıştı. Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan halk, polise ateş açma yetkisi veren yetkililerin ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısı 17 Aralık'ta

SONRAKİ HABER

Sayıştay, İBB'nin AKP'de olduğu 2018 yılı raporunu açıkladı: Çok sayıda aykırılık var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...