29 Kasım 2019 23:20

Çukurova’dan burs talebi yükseliyor

''Eğitim Hakkımız Burs İhtiyacımız '' kampanyasını yurtlarında yaygınlaştırmak amaçlı bir araya gelen kadın öğrenciler kampanya sürecine dair izlenimlerini yazdılar.

Paylaş

Çukurova Üniversitesi’nden Kadın Öğrenciler

Adana

1 Aralık’ta bitecek olan ''Eğitim Hakkımız Burs İhtiyacımız '' kampanyası doğrultusunda Adana Fevzi Çakmak Kız Öğrenci Yurdu'nda 5 kadın arkadaşımızla kampanyayı yurt içerisinde yaygınlaştırmak amacıyla bir araya geldik. Her birimizin ayrı bloklarda olması dilekçenin yayılması açısından da olumlu sonuçlar doğurdu diyebiliriz. Her hafta hedefimiz doğrultusunda imza yapacağımız kat ve odaları belirledik. Hedefimize bazı nedenlerden dolayı tam anlamıyla ulaşamamış olsak da aldığımız olumlu tepkiler bizi teşvik etti. Dilekçenin içeriği ve talepleri hakkında hemfikir olmak, bu kampanya etrafında bir dayanışma sergilemek ve bu dayanışmayı diğer sorunlar için de göstermek ağır basan fikirlerdi. Oda sohbetleri gerçekleştirebildik. Her öğrencinin gündeminde yeterli olmayan burs ve kredi miktarı vardı ve genel eğilim doğal olarak yurtlara, ulaşıma gelen zamlara karşın öğrenciler tarafından alınan burs ve kredinin yetmeyeceği yönündeydi.

KAFALARDAKİ SORULAR

Dilekçeleri imzalamaktan çekinen öğrenciler genellikle eğitim fakültesinden oldu. “İmzalarsam belki atanamamam” kaygısı kendisini gösteriyordu. Sadece kendisini düşünmeden burs kredi almayan öğrenciler de dayanışma göstermek için imza attılar. Burs ve kredi alan öğrencilerin belli olmasıyla dilekçe imzalayanların tepkisi daha farklı oldu. “KYK, burs ve kredi talihlilerini açıkladı. Tabi kredi alanlar ne kadar talihli!'” demişti bir arkadaşımız; haksızlık yapıldığını ve daha önce de ablasına kredi çıktığını işe giremediği için krediyi ödeyemediğini de belirterek. Bu arkadaşımız gibi neredeyse bütün öğrencilerde iş garantisinin olmamasından hayatına borcun yükünü nasıl alacağını düşünüyor. Dilekçeye karşı genç kadınlarda, “bir işe yarar mı?” sorusunun baskın olduğunu gördük ancak tartışmalarımızda bir şeyler yapmadan da değişmeyeceği fikrini tartışma imkânı bulduk. Geçtiğimiz sene yurdumuzun önündeki kazalara ve tacizlere karşı topladığımız imzalar ile sesimizi duyurmamızın sonucunda belli başlı sonuçlar aldığımız gerçeği de kampanyanın gidişatı için olumlu bir yön oldu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağımsız sinemanın durumu

SONRAKİ HABER

Gazeteci İdris Özyol yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa