29 Kasım 2019 18:49

Berfin Özek’in avukatı: Kamu vicdanını rahatlatacak bir ceza talep ediyoruz

Asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek’in avukatı Mehtap Sert, “Eylemin gerçek karşılığı ve kamu vicdanını rahatlatan bir ceza verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İskenderun Kadın Platformu, Casim Ozan Çeltik’in asitli saldırısına uğrayan Berfin Özek’in hukuk mücadelesine dair İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nde bilgilendirme toplantısı yaptı.

Açıklamaya Özek’in yanı sıra avukatları ve çok sayıda kadın katıldı. Özek’in hukuk mücadelesine ilişkin bilgilendirmeyi Özek’in Avukatı Mehtap Sert yaptı.

26 Kasım’da İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın üçüncü duruşmasının görüldüğünü anımsatan Sert, dava dosyasına HTS kayıtları ve kamera görüntü analizlerinin geldiğini belirterek, “Gelen bilirkişi raporlarında sanığın olay saatinde olay yerinde olduğu, yüz eşleştirmesi yapılamasa da anatomik yapısının görüntü ile uyumlu olduğu belirlendi. Mahkeme heyetince dosya savcılık makamına tevdi edildi. Mütalaada sanık lehine yaralamadan ceza talep edildi” dedi.

"SALDIRGANIN CANAVARCA HİSLE HAREKET ETTİĞİ AÇIK"

Saldırganın Özek’in yüzüne 1,5 litre yanıcı madde döktüğünü, burun deliklerinin yandığını, dudaklarının yok olduğu ve yüzünün yandığını belirten Sert, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Boynu göğsünün üstü, elleri yandı. Gözlerinin birinde tamamen ışık söndü, diğer gözde ise kayıp yüzde elli. Talep edilen mütalaa ile tamamen ışığı söndürülmeye çalışılmaktadır. Savcılık makamının ‘ağzı doğrudan hedef alınmamıştır’ şeklindeki değerlendirmesi hukuken kabul edebileceğimiz bir değerlendirme olmadığı gibi vicdani bir değerlendirme de değildir. Sanık tartışmaya tereddüde yer bırakmayacak şekilde Berfin'i öldürme kastıyla hareket etmiştir. Yanıcı maddenin miktarı, canavarca hisle hareket ettiğinin açık göstergesidir. Türkiye' de her gün bir kadın, mahkemeler şiddeti akladığı, cezasızlık hali şiddete güç verdiği için şiddete uğruyor. Eril şiddet her yerde.”

"SANIK ÖDÜLLENDİRİLMESİN"

“İddia makamı kadınların ölmesini bekliyor, Berfin Özek’in de mi ölmesi gerekiyordu. Berfin Özek kamu vicdanı için mihenk taşıdır” diyen Sert, İskenderun Kadın Platformu olarak yargının empati kurması, şiddetin ödüllendirilmemesi ve başka Özek’ler olmaması için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Davanın 4’üncü celsesinin 7 Ocak’ta görüleceğini ifade eden Sert, son olarak şunları söyledi:

"7 Ocak’ta görülecek olan duruşmada eylemin gerçek karşılığı ve kamu vicdanını rahatlatan bir ceza verilmesini talep ediyoruz. Asitli saldırgan sanık Casim Ozan Çeltik’in öldürmeye yönelik eyleminin ödüllendirilmemesi için tüm hukuki yolları denemeye devam edeceğiz. Çünkü kadınlar yargıya güven duydukça mücadele gücü artacaktır. Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Kadınız güçlüyüz, birlikte başaracağız. Bu yolda bizimle yan yana duran Hatay Barosu ve Adana Barosu'na teşekkür eder tüm baroları İskenderun Kadın Platformu ile dayanışmaya davet ederiz. Tüm baroları ve kadın kurumları Berfin Özek’in hukuk mücadelesinde yanında durmaya çağırıyoruz."

"EN AĞIR CEZAYI ALSIN"

Çektiği acıların büyüklüğüne dikkat çeken Berfin Özek, adalete güvendiğini söyledi ve sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Savcılığın sanığa ilişkin verdiği mütalaada “Kasten yaralama” suçundan ceza verilmesi talep etmesini şok içerisinde karşıladığını kaydeden Özek, bu karar karşısında yıldıklarını aktardı ve savcının empati kurup ceza vermesini istedi. Sanığın pişman olmadığını söylediğini ve katıldığı ilk duruşmada kendisine güldüğünü aktaran Özek, adaletin yerini bulması için tüm kesimleri ve kadınları birlikte mücadele vermeye çağırarak, “Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Kadına şiddet son bulsun istiyoruz. Gerçekten kadına şiddet her yerde. Kadına yönelik şiddet son bulsun. Buna ilişkin mücadelemiz sürecek” dedi. (Hatay/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barolardan Tahir Elçi için adalet nöbeti

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa