24 Kasım 2019 18:01
Son Güncellenme Tarihi: 24 Kasım 2019 21:15

Beyoğlu Kaymakamlığı 25 Kasım eylemini yasakladı, kadınlar Taksim sokaklarına çağırdı

İstanbul'da kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemi Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Kadınlar ise çağrılarını tekrarlayarak Taksim sokaklarına çağırdı.

Fotoğraf: Ezgi Görgü/EVRENSEL

Paylaş

Beyoğlu Kaymakamlığı, kadınların yarın Taksim'de yapacağı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemini yasakladığını duyurdu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle kadınlar pek çok kentteki eylem ve etkinlikler gibi yarın Beyoğlu Tünel Meydanı'nda da eylem yapacaklarını duyurmuştu. Kadınların, kadına yönelik şiddete karşı bir araya gelecekleri bu eylem Kaymakamlık tarafından yasaklandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı şu açıklamayı yaptı:

"25.11.2019 günü saat 19:00'da idaremiz Tünel Meydanda "Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde buluşuyoruz" sloganı ile (Twitter) sosyal medya hesapları üzerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu toplantı ve gösteri yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığının 24/11/2019 tarih ve 34255955.17381.2019/2804 sayılı kararı ile yasaklandığı kamuoyuna duyurulur."

KADINLAR TAKSİM SOKAKLARINA ÇAĞIRDI

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu bileşenleri, Kaymakamlığın yasak kararının ardından bir açıklama yayımlayarak eylem çağrısını tekrarladı. Açıklama şöyle denildi:

"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü yasaklamak tüm kadınların her gün karşı karşıya kaldığı şiddeti görünmez kılmak demektir. Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için 25 Kasım'a sahip çıkmaya Taksim sokaklarına çağırıyoruz; çağrımızı tekrarlıyoruz."

KADINLAR, GEÇTİĞİMİZ YIL POLİS ENGELLEMESİNE KARŞI "SUSMAYACAĞIZ" DEMİŞTİ

2018'deki 25 Kasım eylemi, şiddete karşı bir araya gelen kadınların polis engeline karşı mücadelesine tanık olmuştu. Polis, kadınların İstiklal Caddesinde yürümesini engelledi. Mücadeleden geri adım atmayan kadınlar saatlerce "Barikatı aç, barikatı aç" sloganları atmış, polis koridorunu aşmaya çalıştı. Polis, kadınların kararlı tutumunu biber gazı ve zor kullanarak dağıtmaya çalışsa da başarılı olamadı. Sloganlarla ara sokaklara dağılan yüzlerce kadın, hazırladıkları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili bildiriyi okudu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar bir arada: Şiddet, kriz, eşitsizlik karşısında birlikteyiz, değiştireceğiz!

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa