24 Kasım 2019 12:51

Adli Tıp: Rabia Naz'ın tırnağındaki DNA baba Şaban Vatan ve kardeşi ile uyumlu

Trabzon Adli Tıp Kurumu, Rabia Naz Vatan’ın otopsi raporunda sol el tırnağındaki erkek DNA profilinin baba Şaban Vatan ve oğlu Yaşar Mert Vatan’ın DNA profili örnekleri ile uyumlu olduğu açıkladı.

Rabia Naz'ın ailesi | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Trabzon Adli Tıp Kurumu, şüpheli biçimde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın otopsi raporunda rastlanılan sol el tırnağındaki erkek DNA profilinin inceleme sonucunu açıkladı. Raporda, Rabia Naz Vatan'ın otopsi raporunda sol el tırnağındaki erkek DNA profilinin baba Şaban Vatan ve oğlu Yaşar Mert Vatan’ın DNA profili örnekleri ile uyumlu olduğu belirtildi.

DHA'da yer alan habere göre, Trabzon Adli Tıp Kurumu, Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın otopsi raporundaki sol el tırnağındaki erkek DNA’sının baba Şaban Vatan ve kardeşi Yaşar Mert Vatan ile uyumlu olduğunu açıkladı. Trabzon Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi raporunda, hayatını kaybeden Rabia Naz’ın sol el tırnağında bir erkeğe ait DNA tespit edilmiş, olayın basına yansıması sonrası Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 Kasım’da yazılı açıklama yapılmıştı.

DNA ÖRNEKLERİNİN RAPORU AÇIKLANDI

Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı tarafından hazırlanan 20 Kasım 2019 tarihli raporda, "Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen mavi renkli kolsuz yelekten tarafımızca 4B şeklinde numaralanıp alınan 1 adet örnekten elde edilen karışık otozomal DNA profili, Yaşar Mert Vatan'a ait otozomal DNA profili içerdiği, ancak Şaban Vatan ve Atika Vatan'a ait DNA profillerini ise içermediği tespit edildi. Rabia Naz Vatan'a ait olduğu bildirilen sol el 1 adet tırnak örneğinden elde edilen karışık otozomal DNA profilinin, Yaşar Mert Vatan ve Şaban Vatan'a ait otozomal DNA profillerini birlikte içerdiği, ancak Atika Vatan’a ait DNA profilini ise içermediği tespit edildi" denildi.

NE OLMUŞTU?

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz, 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesince hazırlanan raporda, Rabia Naz'ın tırnaklarından erkek DNA'sı tespit edildiği ortaya çıkmıştı. Hazırlanan iki raporda ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu belirtildi.

Rabia Naz'ın aile ise Rabia Naz’ın intihar ya da yüksekten düşme sonucu değil AKP'li belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığını arabanın çarpması sonucu öldüğünü ve olayın hükümete yakın yetkililer tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını belirterek seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalıştı. Kızının ölümünün aydınlatılması için çabalayan Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan, akıl hastanesine konmaya bile çalışıldı.

TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonunun 12 üyesi de 7 Kasım'da Eynesil'e gelerek incelemelerde bulunmuştu.

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne dair baba Şaban Vatan’ın trafik kazası iddiasında sorumlu tuttuğu Eski Eynesil Belediye Başkanı Cafer Somuncuoğlu da 22 Kasım'da Rabia Naz'ın "Mavi balina" adlı oyunu oynadığını iddia etmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlk ara tatilin ardından öğrenciler yarın ders başı yapacak

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa