21 Kasım 2019 23:31

CHP'li Özgür Özel: Erken seçim çağrısı gelirse davulla zurnayla gideriz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, erken seçim tartışmalarına ilişkin konuştu. Özel, "Erken seçim kararı alınırsa bu karardan memnuniyet duyacak olan en başta biziz" dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Erken seçim kararı alınırsa bu karardan memnuniyet duyacak olan en başta biziz" dedi. Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de CHP'li bir siyasetçi ile görüştüğü iddiasını da CHP kurultayına dair dışarıdan manipülasyonlar şeklinde değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Özel, erken seçim tartışması ve CHP'li bir siyasetçinin Beştepe'ye gittiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştüğü yönündeki iddiasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

"ÇAĞRI GELİRSE 'HAY HAY' DERİZ"

Özel, erken seçim tartışmasına ilişkin kendisine yöneltilen soruya dair şunları söyled:

"CHP erkenden bu iktidardan kurtulmak gerektiğini biliyor ve istiyor. Bunu EYT için, çiftçi, esnaf, emekliler için istiyor. CHP 23 Haziran seçimlerden sonra 'erken seçim istemeyeceğiz' dedik. Erken seçim kararı alınırsa bu karardan memnuniyet duyacak olan en başta biziz. CHP Türkiye'nin geldiği yerde savrulduğunu, ekonomik göstergeleri CHP görüyor. AK Parti'nin içinde bulunduğu MHP'nin desteklediği çarpık iktidar anlayışından kurtulmak olduğunu CHP görüyor. Erken seçim çağrısı gelirse davulla zurnayla hay hay deriz. Benim tahminim şu, bundan 2 yıl önce sizinle program yapmıştık. Orada demiştim ki Erdoğan'a göre değil her doğana anayasa yapmak lazım. Bugün Erdoğan'a göre yapılmış anayasanın bazı yerleri Erdoğan'ı sıkıyor, bazı yerleri Erdoğan'a bol geliyor. Bugün Cumhurbaşkanın ağzının içine bakan bakanlardan dolayı milletvekilleri de onlara ulaşamamaktan rahatsızlar. Bugün gelinen rejimin sürdürülebilirliği yok"

"Erken seçimlerin teknik ve siyasi gerekçesi olur" diyen Özel, "Bugün iki gerekçede de Recep Tayyip Erdoğan'ın söyleyeceği bir şey yok. Fazladan ne yapacaksın ki, halledeceksin. Ne yapacaksan bugün yap, önünde hiçbir engeli yok. Dengeden, denetlemeden, kuvvetler ayrılığından, hukukun üstünlüğünden bağımsız olarak demokrasiden bahsedilemez" dedi. Özel, konuşmasında şunları kaydetti:

"Yüzde 80 ile geçmiş olsaydı anayasa değişikliği, her şey yolunda gitseydi bu tartışmayı yaratmak polemikten öteye geçmezdi. Çok küçük bir farkla geçti. Hepimiz her ay anket alıyoruz. Bugün herkes biliyor ki, başta en çok itiraz edilen partili cumhurbaşkanı maddesi olmak üzere, bugün en kötü ankette 'partisiz olsun' diyor insanlar. Referandum çok küçük farkla, OHAL'de, dünya kadar eşitsizlikte geçti. Cumhurbaşkanlığı'nın açık, örtülü, devletin bütün imkanları kullanıldı. Bu sistemi getirirseniz bakanlar artık milletin işleriyle ilgilenemezler teknokrat, bürokratlar olur dedik. Bu yaz AK Partililer kampta bundan şikayet ettiler"

"BÖYLE BİRİSİNİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Beştepe'ye CHP'li siyasetçinin gittiği iddiasına "Böyle birisinin olmadığını düşünüyorum" diyen Özel şunları söyledi:

"Böyle bir ziyareti gerçek bir CHP'linin yapamayacağını düşünüyorum. Sayın genel başkanın şaşırmaması çok normal. Bundan bir önceki MYK toplantısında yayında kendisinin de söylediği gibi yaklaşan kurultayda CHP içinde kavga görüntüsü yaratmak istendiği, bunun doğrudan saraydan talimatlandırıldığını, çeşitli hamleler yapılabileceğine ilişkin uyarıları oldu. Saygın bir gazeteciden gelen bir haber üzerine 'bunu da yaptılar' demesi doğal. Külliyenin uzun bekleyişinin, 32 saat sonra yapılan bir yalanlamanın bir süre bu konunun tartışılmaktan medet umduklarını gösteriyor. Fahrettin Altun'un açıklamasına 'duy da inanma' diyor. MHP kurultaya hazırlanıyor, hakimlere yargılara müdahale etmeye kadar bir saray rejimi var. O partiden bir başka parti doğuyor. İYİ Parti seçimlere sokmamaya çalışan bir saray var. HDP kendi kurultayını yapıyor, iki eş genel başkanı var ikisini de alıp hapislere koyuyorsunuz, sonra diyeceksiniz ki, 'Bizim genel başkanımız, yani bizim cumhurbaşkanımız hiçbir partinin iç işine karışmaz', duy da inanma! Meclis'te grubu bulunan üç siyasi partiye de müdahalesi var" (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan'ın CHP'li bir siyasetçi ile görüştüğü iddiasını yalanladı

SONRAKİ HABER

Kürt partilerinden birlikte hareket etme deklarasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa