20 Kasım 2019 14:57

Irak'ta halk, Basra'daki petrol kuyularına giden yolu kapattı

Irak'ta hükümetin yoksulluğa ve işsizliğe karşı kayıtsızlığı nedeniyle başlayan eylemler sürüyor. Basra'da halk petrol yataklarına giden ana yolları kapattı.

Fotoğraf: Murtadha Sudani/AA

Paylaş

Irak'ın güneyindeki hükümet karşıtı eylemlerde, petrol zengini Basra kentindeki petrol yataklarına giden ana yollar kapatıldı.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, 1 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı eylemlerin, yoğun bir şekilde devam ettiği Basra'da göstericiler, petrol yataklarının bulunduğu bölgelere yöneldi.

Vilayetin batısında yer alan Zubeyir ilçesinde halk, petrol kuyularının bulunduğu Rumeyla bölgesinde bir araya geldi. Eyleme katılanlar, petrol kuyularına çıkan ana yolları araç trafiğine kapatarak, ham petrol ihracatı yapan tankerlerin giriş ve çıkışlarını engelledi.

Yerel basındaki haberlerde de Rumeyla'daki yol kapatma eyleminden sonra Hor ez-Zubeyir Limanı'ndaki ham petrol ihracatının durduğu kaydedildi.

Basra'daki halk, 16 Kasım Cumartesi günü de Mecnun Petrol Kuyusu'nun kapılarında gösteri düzenlemişti.

Ülke ekonomisinin yüzde 90'ının petrol ihracatına bağlı olduğu Irak, günlük ortalama 3 milyon 500 bin varil ham petrol ihracatı gerçekleştiriyor. Irak petrol üretimi ve ihracatının büyük kısmını Basra'daki kuyularla, limanlar üzerinden yapıyor.

IRAK'TA NE OLUYOR?

Ülkede işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de harekete geçen eylemlere, Erbain törenleri nedeniyle ara verilmişti. Törenlerin ardından eylemler 25 Ekim'de yeniden başlamıştı. Irak Meclisine bağlı İnsan Hakları Komisyonu, 1 Ekim'den bu yana devam eden eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 319'a, yaralı sayısının 15 bine ulaştığını bildirmişti.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden eylemler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor. Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadın kurumlarının kapısına tuğla ören, kadın kitaplarını yakan kayyum düzeni!

SONRAKİ HABER

Somali'de başkanlık sarayına silahlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa