18 Kasım 2019 12:46

Bağdat'ta eylemciler Yeşil Bölge'ye çıkan üçüncü köprüye yerleşti

Irak'ta hükümetin yoksulluğa ve işsizliğe karşı kayıtsızlığı nedeniyle başlayan eylemler sürüyor. Eylemciler Bağdat'ta Yeşil Bölge'ye giden Ahrar Köprüsü'ne yerleşti, geçişler kapatıldı.

Irak'ta 3 Kasım’da yapılan, hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye giden Cumhuriyet Köprüsünü kapatma eylemi | Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan eylemler sürüyor. Başkent Bağdat'ta hükümet karşıtı çok sayıda kişi, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen Yeşil Bölge'ye giden güzergahtaki Ahrar Köprüsü'ne yerleşti.

Eyleme katılanlar, daha önce Tahrir Meydanı'na çekilmek zorunda kaldıkları Ahrar Köprüsü'ne yeniden ulaşmak için gece saatlerinde harekete geçti. Güvenlik güçlerinin ses ve göz yaşartıcı bombalarına rağmen çok sayıda kişi köprüye çıkmayı başardı.

Köprüye çıkanlar, duvarlar örerek güvenlik güçleri ile arasına ikinci bir bariyer oluşturdu. Köprüye daha önce kurulan beton bariyerlerin arkasında ise güvenlik güçleri yer alıyor.

Ahrar Köprüsü, göstericilerin yerleşmesi üzerine yeniden araç ve yaya trafiğine kapandı.

Öte yandan hükümet binaları ve yabancı ülke temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'ye çıkan Sinek ve Cumhuriyet köprüleri de eylemlere katılanların kontrolünde bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Ülkede işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de harekete geçen eylemlere, Erbain törenleri nedeniyle ara verilmişti. Törenlerin ardından eylemler 25 Ekim'de yeniden başlamıştı. Irak Meclisine bağlı İnsan Hakları Komisyonu, 1 Ekim'den bu yana devam eden eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 319'a, yaralı sayısının 15 bine ulaştığını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MSB, Urfa'daki mühimmat patlamasının nedenini "mevsimsel değişiklik" diye açıkladı

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa