16 Kasım 2019 10:45

ABD’li sendikalar ve sosyal demokratlar Bolivya darbesini kınadı

Bolivya'da Morales'i istifaya zorlayan darbeye ABD'li sendika ve siyasetçilerden tepkiler geldi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ekim KILIÇ
New York

ABD’de siyasilerden ve toplumsal muhalefetten Bolivya darbesine yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD’nin emperyalist dış politikasına dair eleştirel tutum almada kararsızlık gösteren siyasal kesimler bile Bolivya’daki darbeye karşı açıklamalarda bulunuyor.

Geçtiğimiz pazartesi en son 2020 başkanlık ön seçimler adayı Senatör Bernie Sanders sosyal medya hesabından darbeyi üstü kapalı şekilde kınadı. Sanders “Bolivya’da darbe olarak görünen şeyden çok endişe duyuyorum. Ordunun haftalarca süren siyasi karışıklıktan sonra Başkan Evo Morales’i indirmek için müdahale ettiği ülke. ABD, şiddetin son bulması ve Bolivya’nın demokratik kurumlarının desteklenmesi için bir çağrıda bulunmak zorunda” dedi.

ABD’li Demokratik Sosyalistler (DSA) ise Bolivya Başkanı Evo Morales’i istifaya zorlayan askeri darbeyi çok güçlü bir şekilde kınadığını ifade etti:

“DSA, Bolivya’nın anayasal düzeninin derhal eski haline getirilmesi ve Morales’e, Sosyalizm Doğru Hareket (MAS) liderlerine ve Bolivya’daki diğer sağcı şiddet mağdurlarına yönelik tüm şiddet ve şiddet tehditlerinin durdurulması çağrısında bulundu. Ayrıca ABD hükümetini ve diğer tüm uluslararası aktörleri Bolivya halkının egemenliğine saygı duymaya ve Bolivya’nın demokrasisini baltalamak için her türlü çabaya itiraz etmeye çağırıyoruz. DSA, Bolivya halkının yanında duruyor! Bolivya'da darbeye hayır!”

ABD İŞÇİ KONFEDERASYONLARI DARBEYİ KINADI

Bir açıklama da Amerikan Emek Federasyonu ve Endüstriyel Örgütler Kongresi (AFL-CIO) Başkanı Richard Trumka’dan geldi. Trumka kişisel sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada “Bolivya’nın seçim sürecindeki askeri müdahaleyi kınayan ulusal ve uluslararası işçi örgütlerine katıldığını” söyledi. Trumka “Morales yaygın yoksulluğu azalttı ve yerli çoğunluğun katılımı için mücadele etti. Bolivyalılar yeni seçimlerde barışçıl ve özgürce oy kullanabilmeleri gerekiyor” dedi.

Trumka’nın kınama mesajına ABD'nin en büyük hemşireler sendikası olan olan Ulusal Hemşireler Birliği (National Nurses United) Konfederasyon Başkanı Deborah Burger de destek verdi:

“Bolivya yönetimine askeri müdahale görüntüleri, eski başkan Morales’in destekçilerine yönelik tutuklamalar ve şiddet olayları ve Bolivya’nın yerli halkına yönelik ırkçı saldırılar nedeniyle endişe duyuyoruz.”

NNU ayrıca, Morales’in eve dönme ve seçimlere katılma hakkının da sağlanması dahil olmak üzere adil bir yeniden seçim yapılmasını istedi.

NNU, çoğu Bolivyalı yetkilinin de istifaya zorlandığı ve saldırı veya tehditle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akademisyen Özgür Müftüoğlu: İktidar açlığa rıza göstermeyene ‘terörist’ diyor

SONRAKİ HABER

KESK Bursa Şubeler Platformu İstanbul mitingi için çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa