08 Kasım 2019 13:11

CHP'li Ayhan Barut, kredi sicil affı talebini Meclise taşıdı

İcralık olan, kredi batağına düşen ve bunalım yaşayan yurttaşların çözüm istediğini belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, kredi sicil affı talebini TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi.

Ayhan Barut | Fotoğraf: Basın Bülteni

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Mecliste yaptığı konuşmada ekonomik kriz nedeniyle esnafından çiftçisine tüm yurttaşların borç batağına saplandığını belirterek, "Borçlarını ödeyemeyen, icralık olan, kredi batağına düşen ve büyük bir bunalım yaşayan herkes çözüm istiyor" dedi. Barut, "Kredi kartı borcu nedeniyle temerrüde düşen vatandaşlarımız, 2003-2009 yıllarında çıkarılan kredi sicil affının bu dönemde de çıkarılmasını talep etmektedir" ifadelerini kullandı.

BANKALARIN PROTESTO ETTİĞİ SENETLERİN TUTARI 12,4 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Barut, Ocak-Temmuz 2019 döneminde vadesinde ödenmediği için bankalar tarafından protesto edilen senet sayısı yüzde 13,1 oranında artarak 574 bin 212'ye çıktığını, protesto edilen senetlerin parasal tutarı ise yüzde 31,1 oranında artarak 12,4 milyar liraya ulaştığını söyledi.

KREDİ KARTI BORCU 528,11 MİLYAR LİRA

Türkiye'de yaklaşık 70 milyon milyon kredi kartı ve 160 milyon banka kartı bulunduğunu ifade eden Barut, "Kredi kartı borcu 1 Ocak–23 Ağustos 2019 arasında 9,9 milyar lira artarak 528,11 milyar lira oldu. Bu borcun 416,4 milyar lirası tüketici kredilerinden, 111,7 milyar lirası kredi kartlarından kaynaklanıyor" dedi.

3 MİLYON KİŞİ SADECE KREDİ KARTI YÜZÜNDEN YASAL TAKİBE DÜŞTÜ

Takibe alınan tüketici kredisi ve kredi kartı borcunun  2,8 milyar lira daha artarak 23 Ağustos 2019 itibarıyla 21,5 milyar lira olduğunu anımsatan Barut, "Sadece kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe düşen 3 milyon kişi var" dedi.

"BORÇLARINI ÖDEYEMEDİLER"

Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların çıkmaza girdiğini ifade eden Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşanan bu ekonomik kriz ile birlikte vatandaşlarımız ve esnaflarımız kredilerin yüksek faizli olmasından dolayı kullandıkları kredileri, kredi kartlarını, ticari kredilerini ve konut kredilerini ödeyemez duruma geldiler. Kullandıkları çekleri ödeyemeyen esnaf, çekini yazdırdı. Normal borcunu ödeyemezken, yüksek faize maruz kalan vatandaşlarımız, bir de cezalı faiz olarak bilinen ve daha yüksek faiz olan temerrüte düştü, gecikmeye girdi. Böylece kredi sicilleri bozulmuş oldu."

"SİCİL AFFI BEKLİYORLAR"

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası kamu bankalarının da faizleri düşürdüğünü dile getiren Barut, bunun bazı vatandaşları tekrar borçlanmaya yönelttiğini ve olumsuzluklar yarattığını söyledi. Sicil affı talebini dile getiren Barut, şöyle devam etti:

"Bu vatandaşlarımız, daha önce kullandıkları kredileri nedeniyle ödeme güçlüğüne düşmüş ve yasal takip altında kalmışlardır ve vatandaşlarımıza 5 yıl boyunca tekrar bir kredi kullanma hakkı tanınmamaktadır. Yani bir başka deyişle beş yıl boyunca cezalı duruma düşmüşlerdir. Ülkemizde kredi ve kredi kartı kullanan ama ödeyemediği için ve çeklerinin arkasını yazdırdığı için söz konusu kara listeye düşen, temerrüde düşen ve icralık olan 12 milyon 500 bin kişinin olduğu ifade edilmektedir. İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krize rağmen ticari hayatını sürdürmeye çalışan küçük ve orta ölçekli esnaflarımız ile kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle temerrüde düşen vatandaşlarımız 2003-2009 yıllarında çıkarılan kredi sicil affının bu dönemde de çıkarılmasını talep etmektedir." (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Sözcüsü'nden muhalefete: 100 bin kişilik bu suç makinesi ne olacak?

SONRAKİ HABER

Suriye'nin kuzeyinde yer alan Çobanbey'de bombalı saldırı: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...