07 Kasım 2019 04:19

Ford işçisi: Vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi taslak maddesi haline gelsin!

Türk-İş vergi adaleti talebiyle eylem kararı aldı ancak Ford işçileri karardan haberdar olmadıklarını söylüyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Ford Otosan işçisi
Kocaeli

Merhaba işçi kardeşlerim ve Evrensel okurları...

Dün üyesi olduğumuz Türk Metal’in bağlı olduğu konfederasyon Türk-İş vergi adaletsizliğine yönelik imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası diyorum çünkü bize sendikadan gelen tek bilgi bu kampanya. Sonradan öğrendik ki Türk-İş aslında her il ve fabrikada aynı saatte basın açıklaması yapma kararı da almış. Bize kimse böyle bir bilgi vermedi. Alınan kararları öğrenince ister istemez şöyle düşündüm, bu arkadaşlar kendilerinin mesleğinin şovmenlik olduğunu sanıyorlar galiba. Neden derseniz koca konfederasyon aldığı bu kararın göstermelik olduğunu biliyordur herhalde. Sadece imza toplayarak, sadece basın açıklaması yaparak vergide adalet sağlanmaz çünkü. İşin daha komiği bizim sendikamızın genel başkanı, Türk-İş Genel Sekreteri, öyle bir genel sekreter ki kendi aldığı eylem kararını örgütlü olduğu fabrikalarda uygulamıyor. Şimdi biz sizin gerçekten bu sorunu çözmek istediğinize nasıl inanalım?

Sizler toplu sözleşme masasına oturmuyor musunuz ki bu vergi adaletsizliğini imza toplayarak halletmeye çalışıyorsunuz. Evrensel okurları hatırlayacaktır, daha önce yazdığımız mektupta MESS taslağına vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi talebinin de eklenmesi gerektiğini, bunun bizim en acil talebimiz olduğunu yazmıştık. Bu talebimizi bilmenize rağmen sizler bunu sözleşme taslağına almadınız, imza kampanyası başlatıyorsunuz. Derhal vergi konusunun ek madde olarak taslağın içine sokulması gerekiyor ki, sizi hem biz hem patronlar hem de TBMM ciddiye alsın. Yani dememiz o ki şovun gereği yok.

Daha önce de kıdem tazminatı, zorunlu BES için imza kampanyaları başlattınız. Başlattığınız imza kampanyaları amacına ulaştı mı ki şimdi siz imza kampanyasıyla adaletsiz olan vergi konusunu çözeceğinizi düşünüyorsunuz? Kaldı ki, sizler Birleşik Metal-İş Sendikası ile mutabakat imzalamıştınız. Birleşik Metal-İş bu dönem MESS taslağına “Vergi dilimi yüzde 15’te sabitlensin, üstü işverenlerce ödensin” diye madde koydu. Sizler bu ülkenin en çok kazanan, en güçlü ve de en zenginlerin fabrikalarında örgütlü değil misiniz? Bu ülkede Sabancı’nın avukatı vergi rekortmeni olurken siz hiç sormadınız mı, işveren niye rekortmen olmazken çalışanı rekortmen olabiliyor.

Yıllarca bu durumu görmezden gelip, şimdi ise işçinin gönlünü almak için sadece imza kampanyasıyla geçiştiriyorsunuz. Sizler ‘Biz en büyük sendikayız’ diye övünüyorsunuz ama iş icraata gelince kuyruğunuzu sıkıştırıp, kaçıyorsunuz. Siz bu konuyu madde olarak taslağa almalı ve gereğini yapmalısınız. Biz işçiler de sizlerin arkasında durmalıyız, gerekiyorsa yasaklamalara rağmen greve çıkmalıyız. Hak bekleyerek ya da birilerine avuç açarak alınmıyor, işçi tarihi bunların örnekleriyle dolu. Ayrıca bunun adı “vergi reformu” değil. İşverenlere yüzde 22 olan kurumlar vergisi yüzde 18’e düşecek, bize vergi yükü daha fazla binecek. Bu mudur reform? İşçiler olarak bizler “gelir vergisi” adı altında haraca maruz kalıyoruz. Asgari ücretli bile vergiye giriyor. Devletin kendisinin belirlediği minimum yaşam koşuları bu ücret kadar derken asgari ücreti kendi elleriyle deliyor. Siz sendika bürokratları da sadece seyretmekle kalıp, şatafatlı yaşamınızın keyfini çıkarıyorsunuz.

Biz Ford işçileri olarak; tüm Türk-İş ve Türk Metal Sendikasına üye işçilere bu konu için çağrı yapıyoruz. “Vergiler dilimi yüzde 15’te sabitlensin, üzeri işverenlerce ödensin” bu konu ek madde olarak taslağa girsin. Diğer şirket çalışanı arkadaşlar da bu konuyu sürekli gündemde tutsun.Biz işçiler koca holdinglerde çalışıyor ama emeğinizin karşılığını alamıyoruz. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Ayrıca daha adil bir vergi düzeni de istiyor ve bunun için tüm emekçilere birlikte mücadele edelim diyoruz. Biz taslağa eklenmesini istediğimiz bu ek maddenin takipçisi olacağız, tüm metal işçileri de olmalı. Hakkımız olanı alana kadar mücadele edelim, el ele verelim.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metal dosyası | Bosch işçisi: Zamdan ötesini de düşünmeliyiz

SONRAKİ HABER

ABD'de alışveriş mağazasına silahlı saldırı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa