24 Ekim 2019 22:06

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Eylemcilerin taleplerini dinlemeye hazırım

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan halkının protestolarına dair yaptığı açıklamada eylemcilerin taleplerini dinlemeye hazır olduğunu söyledi, "Mezhepçilikten kurtulmayı ümit ediyorum" dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan halkının bir haftadır süren hükümet karşıtı protestolarının ardından eylemcilerin taleplerini dinlemeye hazır olduğunu söyledi. Mişel Avn, ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim'den bu yana devam eden protestolara ilişkin yaptığı konuşmada, "Ben, sizlerin taleplerini bildirecek temsilcilerinizle bir araya gelmeye hazırım" dedi.

AA'da yer alan habere göre Avn, Başbakan Saad el-Hariri'nin birkaç gün önce duyurduğu reform paketinin Lübnan'ı finansal ve ekonomik çöküntüden kurtarmanın ilk adımı olacağını öne sürdü ve "O reform paketi sizlerin ilk başarısı oldu. Çünkü sizler o reform paketinin önündeki tüm engelleri kaldırarak hızlıca onaylanmasına yardımcı oldunuz. Bu reform kararlarını takiben bir dizi mevzuat gelmelidir" ifadelerini kullandı.

PROTESTOLARIN BAŞARISINDAN BAHSEDERKEN "REJİM MEYDANLARDA DEĞİŞMEZ" DEDİ

Lübnan halkının "rejimin değişmesi" yönündeki sloganlara işaret eden Avn, "Değerli gençler, rejim meydanlarda değişmez. Haklısınız, yıllardan beri felç halinde olan rejimimizin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu da ancak anayasal kurumlar üzerinden gerçekleştirilecektir" diye konuştu.

Avn, konuşmasını şöyle sürdürdü: Ben, sizlerin taleplerini bildirecek temsilcileriniz ile bir araya gelmeye hazırım. Sizlerden de bizim ekonomik çöküntüye yönelik endişelerimizi ve hedefleriniz doğrultusunda birlikte çalışmamız gerektiğini anlamanızı bekliyoruz. Diyalog, her zaman kurtarma yollarının en güvenlisi olmuştur. Sizleri bekliyorum. Lübnan'ı tüm sorunların temelinde yatan mezhepçilik zihniyetinden kurtarmayı ümit ediyorum. Devlet malını çalan herkesin hesap vermesi gerekiyor ancak mensubu olduğu mezhepsel kesim de buna karşı savunmaya geçmemelidir. Yolsuzlukla mücadele yasalarını onaylamaya hazırım ve bu yasaları çıkarma yetkisine sahip Meclisten de destek bekliyorum. Parlamentoya sunulan yasa tasarılarının ivedilikle oylanarak yasalaşması gerekiyor. Bunların başında ise kamu mallarına yönelik suçların yanı sıra yağmalanmış malların iadesi, cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanı ve bakanlar ile milletvekillerinin dokunulmazlıklarının yanı sıra banka hesap gizliliklerinin de kaldırılmasıyla ilgili özel bir mahkemenin kurulmasına ilişkin tasarının yasalaşması gerekiyor.

 

Öte yandan Ayn el-Helva Mülteci Kampı'ndaki Filistin Ortak Kuvvetler Komutanlığı, ülkedeki Filistinlileri protesto gösterilerine karşı tarafsız olmaya çağırdı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: Türkiye’ye savaş suçu yöneltilebilir

SONRAKİ HABER

Taciz eden, şiddet uygulayan ve silahla saldıran erkeğin tutuklanması talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa