20 Ekim 2019 20:39

Azerbaycan'da yolsuzluk, rüşvet ve düşük maaşları protesto edenler gözaltına alındı

Bakü'de yolsuzluk, rüşvet ve düşük maaşları protesto edenler polisin sert müdalesiyle karşılaştı. Ana muhalefet partisi Halk Cephesi'nin lideri Ali Kerimli de dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ali Kerimli | Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de cumartesi günü hükümete karşı siyasi dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle düzenlenen eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eyleme destek vermek isteyen Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ali Kerimli de gözaltına alınanlar arasında.

Rüşvet, yolsuzluk, düşük memur maaşları ve adaletsiz seçimlere karşı polis ablukasına rağmen Bakü'nün farklı noktalarında gösteri düzenleyip hükümeti istifaya çağıran muhalifler, eylemin henüz başında darbedilerek gözaltına alındı. Çok sayıda caddeyi kapatan, bazı metro istasyonlarına geçici olarak kilit vuran polis, eyleme destek vermeyen isteyen Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ali Kerimli'yi de evinden çıktıktan kısa süre sonra gözaltına aldı.

Akşam saatlerinde serbest bırakılan Kerimli, eylem öncesi "Anayasal hak ve özgürlüklerimizin korunmasını istiyoruz. Bu hükümetten korkmuyoruz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Kerimli, serbest bırakıldıktan sonra işkenceye maruz kaldığını anlattı. Gazeteci Sevinc Osmanqızı'nın YouTube yayınına konuk olan Kerimli, polis otobünde darbedildiğini söyledi.

Bakü Emniyet Müdür Yardımcısı, Reuters'a yaptığı açıklamada gözaltıları doğruladı ancak sayı vermedi.

Eylemler, 16 yıldır iktidarda olan İlham Aliyev hükümetini hedef alıyor. Hükümetin yolsuzluğa bulaştığını belirten muhalifler, siyasilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor.

2018'in Nisan ayında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Aliyev'in Yeni Azerbaycan Partisi oyların yüzde 80'ini almıştı. Aralarında Azerbaycan Halk Cephesi'nin de bulunduğu muhalefet partileri, demokratik ortam olmadığı gerekçesiyle seçimi boykot etmişti.

Babasının vefatının ardından onun yerini alan İlham Aliyev, ülkedeki muhalifleri susturmakla ve muhalifleri hapse atmakla suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Bedreddin’i Gezi’den yola çıkarak bulmaya çalıştık’

SONRAKİ HABER

Gazeteciliğin morfolojisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...