15 Ekim 2019 18:31

Öz Çelik-İş’e tepkiler sürüyor: Böyle sendikacıları alaşağı etmeliyiz

1.3 milyon liralık makam aracını “Sendikamızın menfaatleri için bu daha uygun, bunu almaya karar verdik” diye savunan Özçelik-İş Genel Başkan Yunus Değirmenci’ye işçilerin tepkisi sürüyor.

Yunus Değirmenci | Fotoğraf: Twitter

Paylaş

Ahmet AKARSU
Kayseri

1.3 milyon liralık lüks araç alan ve alma gerekçesini “Baktık, sendikamızın menfaatleri için bu daha uygun, bunu almaya karar verdik” sözleriyle savunan Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Genel Başkan Yunus Değirmenci’ye tepkiler devam ediyor.

“Emek en yüce değerdir demekle emeğe sahip çıkılmıyor” diyen Kayseri’deki Özçelik-İş üyesi işçiler tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Bunun adı, sendika ağalığıdır başka açıklaması yoktur. Böyle sendikacıları al aşağı etmeliyiz.”

ALIN TERİMİZİ SATIYORSUNUZ

Özçelik-İş’e üye 10 yıllık metal işçisi, “Bir çocuğun babasından istediği, bisikleti her seferinde ‘Önümüzdeki ay alırım’ deyip, oyalayan babanın alın terini patronlara satan, 1.3 milyonluk BMW’ye binen, 50 bin TL’ye yakın maaş alan, bunu ‘Sendikamızın menfaatleri için’ ifadeleriyle savunan, üstüne bir de ‘Emek en yüce değerdir’ sloganını kullanarak göz boyayan böylesi sendikacıları al aşağı etmeliyiz” diye konuştu.

YAZIKLAR OLSUN

Değirmenci’ye, “Hayatın boyunca kendi menfaatlerin dışında işçilerin menfaatlerini bir kez olsun düşündün mü?” sorusunu yönelten Özçelik-İş üyesi bir başka metal işçisi de şöyle konuştu: “Kayseri’de sözleşme döneminde işçiyi satıp, arkasına bile bakmadan kaçan biridir. Senin geçmişini iyi tanıyor Kayseri’deki işçiler. Enflasyon karşısında maaşları eriyen biz işçileriz. 50 bine yakın ücret alan siz sözde sendikacılarsınız. Yazıklar olsun”

Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Kumtel fabrikasında sendikaya olmak istedikleri halde sendikanın kendilerini üye yapmadığını söyleyen bir grup işçi de, “Yıllardır fabrikada çalışıyoruz. Sendikalı olan bir işyerinde sendika işçiyi üye yapmaz mı? Yapmıyor. İhtiyacı olanı üye yapıyor, geri kalan işçi önemli değil. Ne kadar para alıyorsa sendikacılar, o kadar sendikacılık yaparlar. Fazla para alan patrona çalışır, az para alan işçiler için sendikacılık yapar” sözleriyle Değirmenci’ye tepki gösterdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünya Gıda Günü | 1.3 milyar ton gıda çöpe giderken her 9 kişiden biri aç

SONRAKİ HABER

İran'dan gelen Türkiyeli şoför, koronavirüs şüphesiyle gözlem altında 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...