12 Ekim 2019 13:16

Dışişleri Bakanlığından “tutuklu IŞİD’liler” açıklaması: Gözetimi üstleneceğiz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, operasyon kapsamında hakimiyet sağlanan alanlarda bulunan tutuklu IŞİD’lilerin gözetimini Türkiye’nin üstleneceğini söyledi.

ARŞİV | Fotoğraf: Jakob Reimann/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan DEAŞ unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, operasyon kapsamında IŞİD’li tutuklular ve ailelerinin akıbetine ilişkin yazılı açıklama yaptı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı son telefon görüşmesinde belirttikleri üzere, Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan DEAŞ unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz. Ülkemizce gözetim altına alınacak DEAŞ mensupları ve ailelerinin, bu aşamada, Suriye içinde terörden arındırılmış bölgelerde tutulması yönünde çalışmalar yapılacaktır. DEAŞ’la ilintili yabancı terörist savaşçıların suça karışmamış eş ve çocuklarının rehabilitasyonu konusunda vatandaşı oldukları ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazırız.”

Aksoy açıklamasında, “kalıcı çözümün” Suriye’de tutulan yabancı teröristlerin ve ailelerinin vatandaşlığını taşıdıkları ülkelerce geri alınması ve yargılanması olduğunu söyledi. Ancak başta Avrupa ülkeleri olmak üzere IŞİD’lileri vatandaşlıktan çıkararak ülkeye geri dönüşlerini engellemişti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünyadan tepkiler sürüyor: Operasyon Suriye'nin egemenlik hakkının ihlalidir

SONRAKİ HABER

Dublin’in graffiti dünyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...