09 Ekim 2019 16:52

Trump: ABD Türkiye'nin operasyonunu onaylamıyor

ABD Başkanı Donald Trump, "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir" dedi.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunu onaylamadığını ve harekatın kötü bir fikir olduğunu açıkladı.

"Barış Pınarı Harekatı"na ilişkin Beyaz Saray'dan ABD Başkanı Donald Trump imzası ile yazılı açıklama yapıldı.

Trump, açıklamasında, NATO üyesi olan Türkiye'nin, "Suriye'yi işgal ettiğini" belirterek, "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir" ifadesini kullandı.

Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını kaydeden Trump, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu." değerlendirmesini yaptı.

Trump açıklamasında, "Türkiye, hapisteki tüm IŞİD'lilerin bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve IŞİD'in herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz" ifadesine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa'da soyunma kabinindeki kadını taciz eden sanık tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...