09 Ekim 2019 13:44
Son Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2019 20:00

"Barış Pınarı Harekatı"na dünyadan ilk tepkiler: AB "Suriye harekatını durdurun" dedi

Suriye'ye yönelik operasyonla ilgili AB'den "durdurun" açıklaması geldi. Fransa, Almanya ve İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı çağrının ardından BMGK'nin yarın toplanacağı bildirildi.

Fotoğraf: Kerem Kocalar/AA

Paylaş

"Barış Pınarı Harekatı" olarak adlandırılan, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonu ile ilgili dünyadan farklı tepkiler geldi. Avrupa Birliği'nden (AB) ilk açıklamayı Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker yaptı. Juncker, "Suriye harekatını durdurun, 'güvenli bölge' için ödeme yapmayacağız" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise "Türkiye'nin itidalli davranacağına, faaliyetlerin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yarın toplanacağı açıklanırken, ABD ise Trump imzalı açıklamayla operasyonu onaylamadığını duyurdu.

Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye'ye itidalli (ölçülü) davranma ve Suriye'deki "Barış Pınarı Harekatı"nı durdurma çağrısı yaptı. Juncker, "Türkiye'nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyoruz. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB'den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin" dedi.

28 AB ÜLKESİNDEN ORTAK ÇAĞRI: OPERASYONA SON VER

AB'nin 28 üyesi ortak açıklama yaparak, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik başlattığı operasyona son vermesini istedi. Birliğin 28 üyesinin ortak açıklamasında, "AB Türkiye’yi, Suriye’deki tek taraflı askeri harekatına son vermeye çağırmaktadır" denildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde tahayyül ettiği sözde ‘güvenli bölge’nin, sığınmacıların dönüşü için gerekli uluslararası kriterleri karşılaması pek muhtemel değil. AB, yerel halkların haklarının gözardı edildiği yerlerde istikrar veya kalkınma yardımında bulunmayacaktır."

BM GÜVENLİK KONSEYİ YARIN TOPLANIYOR

Fransa’nın AB Bakanı Amelie de Montchalin, İngiltere ve Almanya ile birlikte harekatın görüşülmesi için BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdıklarını açıkladı. Montchalin, üç ülkenin Türkiye’yi güçlü bir şekilde kınayacakları ortak bir açıklama yayınlayacağını, AB’nin ise böyle bir metin üzerinde henüz anlaşmadığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin toplantıya çağrılmasının ardından, BMGK'nin yarın toplanacağı duyuruldu.

NATO: TÜRKİYE'NİN ORANTILI OLACAĞINA İNANIYORUM

AA'nın aktardığına göre, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin itidalli davranacağına, faaliyetlerin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" dedi.

İtalya'nın başkenti Roma'da Başbakan Giuseppe Conte ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, Türkiye'nin NATO'ya bilgi verdiğini açıkladı. "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" diyen Stoltenberg, 11 Ekim'de Türkiye'ye düzenleyeceği resmi ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geleceğini açıkladı.

FRANSA: IŞİD'E FAYDA SAĞLIYOR, SALDIRI DURMAK ZORUNDA

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonun tehlikeli olduğunu ve durması gerektiğini söyledi. Savunma Bakanı, "Bu saldırı Kürtlerin güvenliği için tehlikelidir. Çünkü bu 5 yıldır savaşmakta olduğumuz IŞİD'e fayda sağlıyor. Saldırı durmak zorunda'' dedi.

ALMANYA: TÜRKİYE BÖLGEYİ İSTİKRARSIZLAŞTIRACAK

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye başlattığı "Barış Pınarı Harekatı"nı kınadığını açıkladı. Maas, "Türkiye bu şekilde, bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma ve IŞİD'in yeniden güçlenmesi riskini göze almış bulunmaktadır" dedi.

Alman Dışişleri Bakanı, sekiz yıllık savaşın ağır bir şekilde etkilediği Suriye'nin istikrara ve siyasi sürece ihtiyacı olduğunu belirterek bu sürecin ilk adımı olarak yakın zaman içinde oluşturulması planlanan Anayasa Komitesi'ne işaret etti. Maas, Türkiye‘nin harekatının yeni bir insani felaket ve yeni sığınmacı hareketlerine yol açma tehlikesine dikkati çekti.

Almanya Dışişleri Bakanı, "Türkiye'yi harekatı sona erdirmeye ve güvenlik çıkarlarını barışçı yollardan izlemeye çağırıyoruz" dedi.

DANİMARKA: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise "Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonundan derin endişe duyuyoruz" dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kofod, "Bence bu pişman olunacak yanlış bir karar. Bunun hem siviller hem de IŞİD'e karşı mücadeleye ciddi etkisi oluyor. Türkiye itidalli davranmalı. Danimarka müttefikleriyle konuyla ilgili sürekli iletişim halinde" ifadelerini kullandı.

TRUMP: ABD BU SALDIRIYI DESTEKLEMİYOR

ABD, Beyaz Saray'dan yapılan ABD Başkanı Donald Trump imzalı açıklamayla operasyonu onaylamadığını duyurdu.

Açıklamada "ABD, bu operasyonu desteklemiyor, onaylamıyor ve iyi bir fikir olmadığını düşünüyor" denildi. ABD askerlerinin operasyon bölgesinden (daha önce) çekildiği belirtilen açıklamada Türkiye bölgede sivil kaybı yaşanmaması konusunda uyarıldı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sanatçı ve yazarlardan operasyona tepki: Barış diyenler tek ses olmalı

SONRAKİ HABER

Dolar/TL Fırat'ın doğusuna operasyonun başlamasıyla 5.87'ye yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...