08 Ekim 2019 03:47

İlk yargı paketi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi

"Yargı Reformu Strateji Belgesi"nin ilk paketi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

"Yargı Reformu Strateji Belgesi" kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Teklife göre, bugüne kadar anayasal güvence altında olmasına rağmen pek çok kişinin tutuklanmasına neden olan düşünce ve ifade özgürlüğü suç olarak kabul edilmeyecek, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak.

Baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara hususi damgalı pasaport verilebilecek.

21 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL kapsamında terör örgütlerine üyeliği iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle pasaportları iptal edilen ya da pasaport talepleri reddedilenler, haklarında verilen beraat kararı sonrası yeniden pasaport başvurusu yapabilecek. Ancak mahkemenin beraat kararına rağmen yeniden güvenlik soruşturmasından geçirilecek.

Hakimlik adaylığı sınavına girmek, avukatlık veya noterlik stajlarına başlamak için yapılacak sınavda başarılı olmak gerekecek.

İdari yargıda da ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılabilecek.

Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından altı ayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işler bakımından ise bir yılı geçemeyecek.

“Seri muhakeme usulü” ile “basit yargılama usulü” yargı sistemine dahil ediliyor. Suçun sübutuna doğrudan etki edecek mevcut bir delil toplanmadan düzenlenen; koşulları uyan ancak ön ödeme, uzlaştırma ya da seri muhakeme usulü uygulanmaksızın düzenlenen; soruşturma veya kovuşturma yapılması izne veya talebe bağlı olan suçlarda izin alınmaksızın veya talep olmaksızın düzenlenen iddianameler iade edilecek.

“İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi” suçları da uzlaştırma kapsamına alınıyor.

Cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, bunlara yönelik hizmet veren merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor.

Hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MSB sınır ötesi harekat için hazırlıkların tamamlandığını açıkladı

SONRAKİ HABER

Fransız savaş gemisi "Charles De Gaulle" Kıbrıs’a demirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...