05 Ekim 2019 11:38

CHP'den "Elektrik ve doğal gazda KDV yüzde 1'e indirilsin" teklifi

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, konutlarda kullanılan elektrik ve doğal gazdaki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini öngören kanun tasarısını TBMM'ye sundu.

(Temsili görsel) | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Sözcüsü Ünal Demirtaş, konutlarda kullanılan elektrik ve doğal gazdaki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini teklif eden kanun tasarısını Meclise sundu.

Ünal Demirtaş, TBMM'de yaptığı konuşmada ”Enerji politikalarındaki yanlışlıklar düzeltilmediği sürece, vatandaş mağdur olmaya devam edecek” dedi.

Seçimlerden sonra vatandaşı zam yağmuruna tutan AKP iktidarının halkı yoksullaştırdığını vurgulayan Demirtaş, “Dar gelirli daha da yoksullaştı. Gelir uçurumu arttı. İşsizlik patladı. Bir de üstüne iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Vatandaş bunun altından kalkamaz” diye konuştu.

Son 1 yıl içinde elektrik zammının yüzde 44’ü geçtiğini, doğal gazın da yüzde 56 arttığını ifade eden Demirtaş, “Bulgurun fiyatı yüzde 32 arttı. Makarnaya yüzde 26 zam geldi. Süt yüzde 17, kuru fasulye yüzde 46 zamlandı. Çayın fiyatı yüzde 30, simitin fiyatı ise yüzde 17 arttı. Temel gıda fiyatlarındaki bu zam oranları mutfaktaki enflasyonun yüzde 60’lara çıktığının en net göstergesi... Peki maaşlara ne kadar zam yapıldı? Yüzde 4! TÜİK’in ekim ayındaki enflasyon açıklaması yüzde 9. Her ne olduysa birdenbire enflasyon tek haneli rakamlara indiriliverdi” dedi.

"ACİL ÇÖZÜM GEREKİYOR"

Demirtaş şöyle devam etti:

"Sosyal devlet vatandaşlara insanca yaşayabileceği bir düzeni sağlamayı görev edinir. Toplumdaki gelir düzeyinin dengelenmesi, ücretler arasında oluşan uçurumların giderlerdeki artış ile daha da açılmasını engellemek sosyal devletin hedefleri arasındadır. Anayasa’nın 2. maddesi ile düzenlenen sosyal devlet ilkesi gereği, asgari ücretin ve açlık sınırının altında ücret alan çalışanların ve emeklilerin içinde bulunduğu bu çıkmaza acilen bir çözüm üretilmesi gerekiyor." (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çöp temizliği yaparken otobüsün çarptığı işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Geleceğime dair soru işaretleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...