04 Ekim 2019 18:02

Ersoy: Asgari ücret artış oranı ile elektriğe yapılan zam oranı aynı mıdır?

Elektrik zamlarıyla ilgili soru önergesi veren HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Bakan Dönmez’e “Asgari ücret artış oranı ile elektriğe yapılan zam oranı aynı mıdır?” diye sordu.

Fotoğraf: Basın Bülteni

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy yüksek elektrik zamlarına ilişkin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla bir soru önergesi verdi.

1 Ekim itibarıyla son yapılan yüzde 15’lik zam ile birlikte 2019 Ocak döneminden bu yana elektrikte KDV ve fonlar hariç olmak üzere yaklaşık yüzde 32 oranında bir artış gerçekleştiğine dikkat çeken Ersoy, “Ayrıca 1 Ekim 2018’den 1 Ekim 2019’a neredeyse %100 zamlanarak 17,27 krş/kWh’den 35 krş/kWh’a çıkmıştır. Su, doğalgaz, ulaşım, barınma ve tabi ki elektrik ihtiyacı başta ülkenin olmak üzere hanehalkının da vazgeçilmez en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yapılan bu zamlar sonrası ödediği vergiler ve yüksek enflasyon sonrası gelirinde ciddi erimelere neden olan halk tarafından ciddi kaygılara neden olmuş ve “yapılan bu zamların nedeni” nedir sorularını da beraberinde getirmiştir” dedi.

Asgari ücret artış oranı ile elektriğe yapılan zam oranı arasında uçurum olduğunu ifade eden Ersoy, elektrik dağıtım işinin özelleştirme sonrası kardan zarar eden şirketlerin bu zararını kapatmak amacıyla fahiş zamların yapıldığını ve zamların halkı daha da yoksullaştırdığını dile getirdi.

Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TEDAŞ’ın özelleştirilmesine ilişkin yüksek kar beklentisini “Bu tarihi devirle birlikte uzun yıllardır zarar eden, kayıp kaçak ve tahsilat problemleri ile uğraşan, yatırım ve operasyonel faaliyetlerinin devamı için sürekli bütçeden kamu kaynağı tüketen dağıtım şirketleri artık özel sektörün elinde olacak” sözleriyle dile getirdiğini hatırlatan Ersoy şunları söyledi:

“Ancak bugünkü durum gösteriyor ki dağıtım şirketleri özelleştirilince zarar edilmeye başlandı ve bütçede daha fazla kayıplara neden olunarak bu açığın kapatılması için vergiler artırılarak zamlar yapılmaya başlandı. Yapılan bu özelleştirmeler kapsamında piyasada serbest rekabet ortamı yaratılarak elektrik fiyatlarında düşüş yaratılacağı savunulurken gelinen noktada tam aksine Elektrik Üretim A.Ş.’nin zarar ettiğini ancak EÜAŞ’den düşük fiyatla elektrik alan dağıtım şirketlerinin yüksek karlar elde ettiğini görmekteyiz.”

Bakan Dönmez’e “Şirketlerin kardan zararı Elektrik Enerjisi Fonundan mı karşılanacak? Elektrik faturalarından kesilen yüzde 1’lik kesinti nerede kullanılacak?” sorularını yönelten Ersoy, yüksek kar beklentisi karşılanamayan firmaların aslında kardan ettikleri zararlarının kapatılması için “Elektrik Enerjisi Fonu’ndaki paraların mı kullanılacağını bu soruların bakanlık tarafından kamuoyuna açıklanması gerektiğini ifade etti. Ersoy, elektrik faturaları üzerinden alınan yüzde 1’lik kesintinin hangi amaçla kesildiğini ve nerede kullanılacağının halk tarafından merak edildiğini de sözlerine ekledi.

Ersoy, son olarak “6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda yer alan elektriğin yeterli, kalite, sürekli, düşük maliyetli ve çevreye uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulacağı, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerji piyasasının oluşturulacağı maddesinin hayata geçirilmesi ve yapılan bu zamların halkın üzerinde bırakacağı yük dikkate alınarak ortaya çıkan bu olumsuzlukların giderilmesi gerekmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Haydarpaşa Garı ihalesi yapıldı

SONRAKİ HABER

Ford Auto Workers in Turkey sent a solidarity message to the striking GM workers in the USA

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...