03 Ekim 2019 08:43

Evrimin insanlardaki en eski kanıtı: Rahimdeki bebeğin elindeki kertenkelemsi kaslar

Howard Üniversitesinde yürütülen araştırmada bilim insanları, rahimdeki bebeklerin ellerinde kertenkelemsi kaslar oluştuğunu buldu. Araştırmacılara göre bu evrim sürecinin insanlardaki en eski kanıtı.

Fotoğraf: Rui Diogo, Natalia Siomava, Yorick Gotton

Paylaş

ABD'deki Howard Üniversitesinde Dr. Rui Diogo öncülüğünde yürütülen araştırmada, insan bebeklerinin ana rahminde gelişirken ellerinde kertenkelelerin kaslarını andıran kaslar oluştuğu, bunların sonradan yok olduğu keşfedildi. Development adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre bu, evrim sürecinin insanlardaki en eski kanıtı.

Bu kaslar, 250 milyon yıl önce kertenkelelerden memelilere evrilen atalarımızdan beri memelilerde bulunmuyor. İnsan bedenlerinin bu kasları doğum öncesi neden yok ettiği ise bilinmiyor. Kaslar nadiren de olsa bazı embriyolarda yok olmuyor ve normalden farklı ellere sahip olan bebeklerin doğmasına yol açıyor. Biyologlar, bu yok etme sürecinin, insanların başparmaklarında diğer parmaklarına kıyasla fazladan bir kas bulunmasıyla bir bağlantısı olabileceğini düşünüyor.

BBC'den Michelle Roberts'in haberine göre bilim insanları bu bulguyu tespit etmek için 7-13 hafta arasındaki embriyo ve fetüsleri 3 boyutlu yazıcılarla inceledi.

Araştırmayı yürüten Dr. Diogo, tespit edilen bu kasların insanlarda evrim sürecinden kalan işlevsiz organlara kıyasla çok daha çarpıcı olduğunu belirtti ve "Bu kaslar 250 milyon yıl önceki ilk memeli atalarımızdan beri memelilerde yok. Hiçbir memelide, ne farede ne köpekte böyle bir kasa rastlayamazsınız. Çok uzun zaman önce yok olmuşlardı, bu yüzden insan embriyolarında oluştuğunu görmek etkileyici" dedi.

Kaybolan bu kasların her zaman insanların avantajına olmadığını ifade eden Dr. Diogo, "Kaybettiğimiz bazı şeyler bizi daha iyi insanlar kılmıyor. Bizi gerçekten 'süper insanlar' yapabilecek şeyleri de kaybediyoruz. Onları kaybetme nedenimiz ise artık onlara ihtiyaç duymamamız" ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda fetüslerin farklı bölgelerini de benzer bir şekilde incelemeyi düşündüklerini dile getiren Diogo, "Bugüne kadar balık, kurbağa, tavuk ve farelerin erken gelişim dönemlerini kendi türümüze kıyasla daha iyi biliyorduk ancak ileri görüntüleme teknikleri sayesinde insan embriyolarını da detaylı bir şekilde görebilmeye başladık. Bu araştırmanın özel yanı, bu kasların varlığının yanı sıra ne zaman oluşup ne zaman yok olduklarını ortaya çıkarmamızdı. Bundan sonra sorabileceğimiz önemli soru, başka nelerin bedenimizden bu şekilde yok olduğu. Fetüslerin yalnızca el ve ayak kasları değil tüm bedenleri incelendiğinde başka neler göreceğiz? Bunların oluşması ve yok olmasını ne sağlıyor?" dedi.

Bilim insanları embriyoların ayaklarını gözlemlediğinde de bazı kasların önce oluşup sonra yok olduğunu keşfetmişlerdi. Bu kaslar, maymunların ağaçlara tırmanmak ve nesneleri ayaklarıyla kontrol etmek için kullandığı kaslardı.

İnsan bedeninde kuyruksokumu, apandisit ve yirmi yaş dişleri gibi geçmişte işlevi olan fakat insanların geçirdiği evrim nedeniyle işlevini yitirse de henüz tam olarak kaybolmamış organlar da bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da binlerce çelik işçisi işsizlik tehdidine karşı mücadele başlattı

SONRAKİ HABER

Buca'da kadınlar, öldürülen Tuğçe Baran için sokakta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...