01 Ekim 2019 15:09
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2019 23:13

Irak'ta hükümet protestosuna saldırı: 3 ölü, 60 yaralı

Irak’ta, başkent Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde hükümete karşı yolsuzluk ve işsizlik protestoları düzenlendi. Bağdat’taki eyleme polis saldırdı, 3 kişi öldü.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak'ın başkenti Bağdat ile başta Basra olmak üzere ülkenin güneyindeki bazı kentlerde, yolsuzluk ve işsizliği protesto etmek için eylemler düzenledi.

Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanında toplanan yüzlerce kişi, yolsuzlukla mücadele edemediği ve işsizliğe çözüm bulamadığı gerekçesiyle hükümeti protesto etti.

Hükümet karşıtı sloganlar atan eylemciler, hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye doğru yürümek istedi. Güvenlik güçleri ise Yeşil Bölge’yi ablukaya alırken bölgeye giden tüm yollar trafiğe kapatıldı.

YEŞİL BÖLGE’YE GİRMEYE ÇALIŞANLARA SALDIRI: 3 ÖLÜ

Güvenlik güçleri Yeşil Bölge'ye girmeye çalışanlara göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Saldırı sonucu 3 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri eylemcileri dağıtmak için gerçek mermi de kullandı. Ölü ve yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Eylemcilerden Ahmet Mudhir, güvenlik güçlerinin insan haklarını ihlal ettiğini vurgulayarak, “Nerede anayasa, nerede insan hakları? Güvenlik güçleri ve İranlı milisler bize karşı suç işliyor. Kimse buna dur demeyecek mi?” diye konuştu.

Bağdat'taki hükümet karşıtı protestolar havanın kararmasının ardından da sürdü. Akşam saatlerinde bazı eylemciler hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge yakınlarına geldi. Burada yine eylemcilere güvenlik güçleri saldırdı.

Iraklı güvenlik güçleri ara sokaklar ve köprülerde toplanan kalabalığa ateş açarak eylemi dağıtmaya çalıştı.

BASRA'DA 12 GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI

Başkent Bağdat'ın yanı sıra ülkenin güney kentlerinde de benzer protestolar düzenlendi. Ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra'da düzenlenen eylemlerde 12 kişi gözaltına alındı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENDİLER

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye karşı alevlenen eylemler sonrası, Irak'ta da sosyal medya üzerinden “1 Ekim'de buluşuyoruz”, “1 Ekim'de sende çık, susma”, “1 Ekim Büyük İntifada” ve “Mısırlı senden daha cesur değil” gibi ifadeler içeren bazı paylaşımlar yapılarak, halka sokağa çıkma çağrısı yapılmıştı.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıları şu ana kadar hiçbir siyasi parti veya grup üstlenmedi.

Irak'ta en büyük halk tabanına sahip Şii lider Mukteda es-Sadr'ın temsilcileri de eylemlere katılmayacaklarını duyurmuştu. (Bağdat/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mardin’de tacizi protesto etmek yasaklandı

SONRAKİ HABER

Hong Kong'daki protestoda polis, 18 yaşındaki bir genci silahla vurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...