30 Eylül 2019 15:08
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2019 16:03

Elektrik fiyatlarına yüzde 14,9 zam geldi

Elektrik fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 14,9 zam yapıldı.

ARŞİV | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Elektrik fiyatına konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14,9 oranında zam yapıldı. Zam yarından itibaren geçerli olacak.

Elektrik fiyatı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) bugün saat 13.00'te yaptığı toplantının ardından zamlandı. Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda 1 Ekim itibarıyla elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14,9 artmasına karar verildi.

Yeni tarifenin, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 Aralık 2019 tarihine kadar olan 3 aylık dönemde geçerli olması bekleniyor.

Elektriğe, en son 1 Temmuz'dan geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı. EÜAŞ'ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, "toptan" olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi.

İKİ YILDA 5. ZAM

Daha önce elektriğe yapılan zamlarsa şöyle oldu:

1 Ocak 2018: Konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8,8; sanayi ve ticarethanelerdeki elektriğe yüzde 8,4 zam yapıldı.

1 Nisan 2018: Elektrik fiyatları ortalama yüzde 2,89 zamlandı.

1 Ağustos 2018: Elektrik fiyatları yüzde 9 ile yüzde 14 arasında arttı.

1 Eylül 2018: Elektriğe yüzde 9 ila yüzde 14 oranında zam geldi.

1 Temmuz 2019: Elektriğe yüzde 15 zam yapıldı.

Son zamla birlikte son 2 senede elektriğe yüzde 60,9 oranında zam gelmiş oldu.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN ELEKTRİK FATURASI 163 LİRAYA ÇIKTI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) elektrik fiyatlarına yapılan zamma tepki gösterdi. Açıklamada zamların önümüzdeki süreçte devam etmesinin beklendiği belirtilerek acilen yeniden kamulaştırma yapılması gerektiği vurgulandı.

EMO tarafından yapılan çalışmada 4 kişilik ailenin aylık elektrik tüketiminin 230 kilovatsaat olarak belirlendiği belirtilerek, yeni zamla birlikte 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 142 liradan 163 liraya yükseldiğine dikkat çekildi.

KONUTTA İKİ YILLIK ARTIŞ YÜZDE 72,6

Bu yıl yapılan zamların yüzde 32’ye ulaştığı belirtilen açıklamada, “Konut tarifelerinde yılbaşında yapılan yüzde 10’luk indirime rağmen yıllık zam oranı yüzde 19,7 olurken, 2 yıllık artış yüzde 72,6 olmuştur. Sanayide ise yıllık değişim yüzde 32,2 iken; 2 yıllık zam oranı yüzde 126’ya ulaşmıştır” denildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun zamma gerekçe olarak Elektrik Üretim A.Ş.’nin toptan satış tarifelerindeki değişimi gösterdiği ifade edilen açıklamada, kamunun toptan elektrik alım satış şirketi olan TETAŞ’ın kaldırılması nedeniyle kamunun piyasa fiyatlarını düzenleme işlevinin zayıflatıldığına dikkat çekildi.

‘EPDK KAMUOYUNDAN BİLGİ SAKLIYOR’

Bakanlığın açıkladığı maliyet bazlı enerji politikalarının sonucu olan bu zamların önümüzdeki dönemde devam etmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, “EPDK’nin faturalarda dağıtım bedelini ayrı bir kalem olarak göstermemesi kamuoyundan bazı bilgilerin saklandığı anlamına gelmektedir. EMO, EPDK’nın şeffaflıktan uzak bu kararına karşı yargı yoluna başvuracaktır” denildi.

ACİLEN YENİDEN KAMULAŞTIRMA YAPILMALI

Elektrikte sürekli yükselen fiyatların özelleştirme ve piyasalaştırmaya dayalı enerji politikalarının sonucu olduğu belirtilen açıklamada, artan enerji maliyetlerinin yine zam olarak yansıyacağı ifade edildi. Temel insan hakkı olan enerji hizmetinin ucuz, kesintisiz ve kaliteli şekilde kamu tarafından verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Bunu sağlamanın tek yolu ise enerji alanının, şirketlerin kar hırsı ile değil, kamu yararını hedef alan politikalarla yönetilmesidir. Acilen yeniden kamulaştırmalar yapılmalıdır” denildi.

KARAMOLLAOĞLU: EKONOMİMİZ UÇUŞA GEÇTİ

Zamma ilişkin sosyal medya hesabında değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Ekonomimiz uçuşa geçti. İktidarın açıkladığı ekonomi paketi meyvelerini birkaç saat içinde verdi ve elektriğe yüzde 14.90 zam geldi. Emeği geçen herkese teşekkürler" dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Latife Tekin’e

SONRAKİ HABER

6 işyerinde sendikalaşma mücadelesi sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...