Ekrem İmamoğlu: 859 toplanma yeri tespit ettik; hazır olmayanlar var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da paniğe neden olan deprem ve afet toplanma alanlarına ilişkin açıklama yaptı.

26 Eylül 2019 13:04
Son Güncellenme Tarihi: 26 Eylül 2019 18:23
Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, depremde can kaybı ve ciddi anlamda yaralanma ihbarı olmadığını bildirdi. İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında İstanbul'daki depreme ilişkin son bilgileri paylaştı.

Avcılar ve Sarıyer'deki minarelerin üst noktasındaki devrilmenin dışında yapı yıkımlarıyla ilgili ihbarların asılsız çıktığını bildiren İmamoğlu, “Bunlar bizi sevindiren haberler. Elbette ki deprem İstanbul'un bir gerçeği, doğanın bir gerçeği. Hepimiz biliyoruz deprem tek başına insan öldürmüyor, ihmal öldürüyor. Depreme hazırlık yapılmazsa ve binalarımızla ilgili sıkıntılar can kaybına sebep oluyor. Temenni ediyoruz ki en hızlı şekilde İstanbul'a hep birlikte müdahale edeceğiz” diye konuştu.

“RİSKLİ BİNA SAYISI HERKESİ RAHATSIZ EDİYOR”

İstanbul'daki riskli binalara dikkat çeken İmamoğlu, “Riskli bina sayısı hepimizi rahatsız etmekte. En üst mesele olduğunu, seferberlik meselesi olduğunu, milli bir mesele olduğunu ve bu süreci hep beraber konuşmak zorunda olduğumuzu devletimizin en üst kademeleriyle, belediyelerimiz her aşamasında bu süreci en ciddiye alacak şekilde ve kesinlikle hiçbir taviz vermeksizin kararlı olarak süreci tamir etmek zorunda olduğumuzu hep ifade ettim” ded.

“859 ADET DEPREM TOPLANMA YERİ TESPİT ETTİK, HAZIR OLMAYANLAR VAR”

İmamoğlu, AKOM'da teyakkuzda olduklarını, İGDAŞ, İSKİ ve diğer iştiraklerin de sürece müdahale edecek şekilde hazır bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“İstanbul'da afete hazırlık noktasında hazırladığımız uygulamayı devreye almak için çalışmalarımız bitmek üzere. İstanbul’da yeni 859 adet deprem toplanma yeri tespit ettik. Bu konuda hazır olanlar var, olmayanlar var. Bunların hazırlık çalışmalarını yapacağız. İstanbul'un merkezi ilçelerinde Fatih'ten Şişli'ye, Beyoğlu'na, Beşiktaş'a, Üsküdar'a, Kadıköy'e varıncaya kadar çalışmalarımız var. Bütün bunlar bir yana bugün ciddi bir ikaz almış durumundayız. Bu ikazı milletçe değerlendirmekle mesulüz. Sevinçliyiz ki can kaybımız yok, ciddi anlamda yaralanma ihbarı yok.”

“İKİ CAMİ DIŞINDAKİ İHBARLAR ASILSIZ ÇIKTI”

Depremle ilgili gelişmeleri takip ettiklerini dile getiren İmamoğlu, “İstanbul’da şu anda tespit ettiğimiz 2 caminin minaresi hasar gördü. Daha doğrusu yere düşen kısmı var. Avcılar ve Sarıyer'de yapılarla ilgili çokça ihbar aldık ancak bir kısmı asılsız. Bir kısmıyla ilgili de ekiplerimiz dağılmış durumda. Riskli görülen binalarda gazı keserek tedbir alıyoruz. Elimize ulaşan net tedbirler olunca kamuoyunu bilgilendireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Gelişmelerle ilgili bilgilendirme yapmaya devam edeceğini belirten İmamoğlu, İstanbul halkına geçmiş olsun dileklerini sundu. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Tarım Bakanlığının kestiği 110 milyon TL’lik cezanın akıbeti belli değil

SONRAKİ HABER

SDG Resulayn'dan çıktı, Türkiye'ye bağlı güçler kente girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa