İstanbul'da deprem tartışmaları: 18 milyon nereye sığınacak?

İstanbul'da deprem tartışmaları: 18 milyon nereye sığınacak?

Geçtiğimiz gün İzmir ve İstanbul'da hissedilen depremin yaşanmasının ardından, ‘İstanbul depreme ne kadar hazır?’ sorusu bir kez daha gündeme geldi. 

Erdi TÜTMEZ
İstanbul

Ege Denizi’ndeki 6.2’lik deprem, İzmir’in yanı sıra çevre illerde de şiddetli bir şekilde hissedildi. Depremi en çok hisseden illerden biri de İstanbul oldu. 1999 depreminin acıları hâlâ tazeyken, İstanbullular depremin ardından büyük panik yaşadı. İstanbullular, yaşadıkları korku nedeniyle kendilerini sokağa atarken, ‘İstanbul depreme ne kadar hazır?’ sorusu bir kez daha gündeme geldi. 

İstanbul ile ilgili en önemli tartışmalardan biri olan deprem toplanma alanlarının sayısı uzmanları ve vatandaşları endişelendiriyor.

1999 depreminin ardından İstanbul’da ’Afet Acil Eylemi Planı’ çerçevesinde belirlenen 493 boş alandan geriye sadece 77 adet toplanma alanı kalması bu endişeleri haklı çıkarmaya yetiyor. 

‘18 MİLYON NEREYE SIĞINACAK?’

Nitekim İBB Deprem ve Doğal Afet Komisyonunda yer alan CHP’li Meclis Üyesi Servet Baylan toplanma alanları sayısının 493’ten 77’ye indiğini söylemiş ve rapor sonuçlarını Diken’e şöyle değerlendirmişti: “Zaten bu alanları belirlerken de özel mülkiyet alanlarını da koymuşlar. İstanbul’da yaklaşık 18 milyon insan yaşıyor. İnsanlar nereye sığacak? Üstelik belirlenen alanların da boyutları çok büyük değil. Bunun yasal mevzuatta olmaması da büyük sorun.”

‘YAPILAR CİDDİ HASAR GÖRECEK’

Gazetemize konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe de ‘İstanbul olası bir depreme hazır mı?’ sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “1999 depreminde deprem merkezi İstanbul’dan uzak olmasına rağmen, İstanbul büyük bir hasarla karşılaştı. Can kayıpları oldu, Avcılar başta olmak üzere yapılar yerle bir oldu. Dolayısıyla İstanbul’dan 120 kilometre uzakta olan bir depremde İstanbul bu kadar etkileniyorsa, İstanbul’un dibinden geçecek bir depremde İstanbul’daki yapılar ciddi hasar görecek.”

AKP GELDİ, AFET KURULU DAĞITILDI!

1999 depreminin ardından İstanbul Valiliğinin öncülüğünde 14 kişilik bir İl Afet Merkez Kurulu oluşturulduğunu söyleyen Gökçe, bu kurulun nasıl dağıtıldığını da anlatıyor: “Bu ekibin içinde İBB başkanı, vali, Ahmet Mete Işıkara ve ben de vardım. Bu kurul İstanbul’daki yapıları inceledi, ‘Depreme hazır mıyız?’ sorularına cevap aradı. Ve bu sırada çok önemli bir saptama ortaya çıktı. Evet yapılar güvenlikli değildi, ama İstanbul’un deprem toplanma alanlarına ihtiyacı vardı. İstanbul’da 493 boş alan belirlendi. Daha sonra bu alanların bile İstanbul gibi büyük bir şehirde yeterli olmayacağını belirledik. Her mahallede bir toplanma alanına ihtiyaç olduğunu kararlaştırdık. Çalışmalarımız 2002’nin sonuna kadar devam etti. Ancak AKP’nin iktidar olmasının ardından ‘Görevinize son verildi’ diye yazı bile almamamıza rağmen bu kurulun çalışmalarına fiili olarak son verildi. Ve 2003 sonrası bu toplanma alanları birer birer yapılaşmaya açıldı.”

1999’DAN DAHA KÖTÜ DURUMDAYIZ!

Sonraki süreçte bu alanlarının birer birer ranta açıldığını, AVM’ler dikildiğini anlatan Gökçe, bu alanların dışında su havzalarının, ormanların da bu rant politikasına kurban edildiğini söyledi.

"Şimdi İstanbul koca bir beton şehri" diyen Gökçe, tehlikenin sadece deprem olmadığını da anlatıyor: “İstanbul kesin olarak gelecekte bir deprem yaşayacak. 20 kilometre yakınında bir fay hattı var. Bu fay eninde sonunda patlayacak. İstanbul sadece deprem değil, hiçbir afete hazırlıklı değil. Bir yağmur yağdığında evleri, yolları su basıyor. Çünkü yağmuru alacak toprak kalmadı. Özetle, İstanbul plansız, öngörüsüz, ranta dayalı bir yapılaşma sorunuyla karşı karşıya. Toplam bir sorun var karşımızda. Belki de 1999’dan daha kötü durumdayız”

 

'TOPLANMA ALANI DEDİKLERİ HİKAYEDEN İBARET'

İstanbul'da çok sayıda toplanma alanı olduğu iddialarına da cevap veren Gökçe, bu alanların hiçbir şekilde toplanma alanı niteliği taşımadığını söyledi. Gökçe şu ifadeleri kullandı: "Bir toplanma alanı yerinde duş yeri, tuvalet, elektrik olması gerek. En önemlisi de toplanma alanında insanların güvenli durumunda olması gerekiyor. Çevredeki yıkımın bu alanları etkilememesi gerekiyor. Bu alanlar yapı yüksekliğinin en az bir buçuk katı kadar uzak mesafede olması gerek. İddia edilen bu yerlerde böyle bir şey var mı? Yok. Mesela Yenikapı gibi yerleri toplanma yeri olarak gösteriyorlar. Dolgu alanlarından toplanma alanı olmaz. Buralar, olası bir depremde denizle ilk buluşacak yerler. Buralar büyük hasar görebilir. Örneğin Eyüp'teki insanlar Yenikapı'ya nasıl gidecek? İnsanların evlerine yakın yerlerde olmalı bu alanlar. İnsanlar güvenlik kaygısı nedeniyle evini hemen terkedemez. Yakınında olmak ister. Dolayısıyla 'Toplanma alanları yeterli' söylemi bir hikayeden ibaret. Bunları açıklayanlarla gidelim bakalım oralara, altını çizdiğimiz şartları sağlıyor mu?"

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Haziran 2017 10:38
www.evrensel.net

7 yorum yapılmış

 1. Orhan Tüzmen 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Ne siyasi bir oyun ne de taraflı olmak gibi hiç bir ön yargı ve yorum yok.Konu İstanbul'un büyük bir deprem öncesindeki her türlü panik,yıkımlar ve depremin korkunç ve acı bilançoları karşısında alınması ve alınacak tedbirlerin,uygulamaların ne olduğu,ne olacağının bilinmesidir. Milyonlarca insana büyük deprem sonucu nasıl ve hangi tedbirlerlerin bilgi olarak iletilmesi,açık alanların nerelerin olacağı,neler yapılacağının bildirilmesi gerekmez mi? Yoksa binmişiz bir alamete gidiyoz kıyamete mi diyeceğiz!..

 2. Nuran kıyak 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Aynen katılıyorum,, evet akp ikdidarından sonra bir çok böyle vshim konular malesef gözardı ediliyor..zeytinlikleride katledeceklerdi ama kamu isyanı şimdlk durdurdu bunları,, binlerce acil komularmz..problemlermz varken, katara asker, gıda yollama derdine düştlr,,ne yapmk istylr anlayadk,,! Dibe çöküyoruz dibee!
  Ellerinden ne geliyosa yapylar vatanımızın mahvolması için,,Allah yardmcmz olsn

 3. Bahri Güler 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 8  /  Beğenmedim 0

  İktidarda ve büyükşehir belediyesinde hangi parti var? Elestirileri neden uzerine oynamak olarak algiliyorsunuz?

 4. Nur temiz 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 4

  Akp buraya kadar gelmiş. Yazık ya heryerde Akp demekten vazgeçin. Tarsflı olmayın.

 5. Duygu yildirim 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 7

  Yazınızın her kelimesine katılıyorum çok haklısınız inşallah büyük acılarla tekrar karşılaşmayız ALLAH bu vatani milletimizi korusun

 6. Fahri URHAN 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Yav bir kere de parti ismi zikredilmesin. Masum ve çok önemli bir haberi siyasîleştirrrek ne kadar çirkinleştiğinizi siz de görüyorsunuz ama işimize böyle geliyor. Neyse haber güzel de içine etmişsiniz.

 7. Enes Doğan 5 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 21  /  Beğenmedim 14

  Neden hep akp üzerine oynuyorsunuz bu hak deil taraf tutmak haddiniz deil adam akıllı haber yapın .

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.