26 Eylül 2019 11:19

ABD ile Honduras arasında ‘mülteci iadesi’ anlaşması imzalandı

ABD, Honduras ile bu ülke üzerinden ABD'ye iltica başvurusunda bulunan Orta Amerikalı mültecilerin Honduras'a geri gönderilmesini öngören anlaşma imzaladı.

Meksika sınırına tel örgü çeken bir ABD askeri | Fotoğraf: ABD Savunma Bakanlığı

Paylaş

ABD, Honduras üzerinden ABD'ye iltica başvurusunda bulunan mültecilerin Honduras'a geri gönderilmesini öngören anlaşma imzaladı.

Anlaşmayla üçüncü ülkelerden iltica başvurusu için ABD'ye gelen mülteciler, Honduras'tan geçerken ilk olarak bu ülke makamlarına iltica talebinde bulunmadıkları takdirde Honduras'a iade edilebilecek.

CNN'nin haberine göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığından (DHS) yapılan açıklamada, “Orta Amerika'dan düzensiz göçün önünü kesmeye yönelik ikili girişimleri genişletmek üzere Honduras hükümetiyle anlaşma imzalandığı” belirtildi.

DHS'den üst düzey bir yetkili söz konusu anlaşmanın, Guatemala ve El Salvador ile halihazırda yapılan anlaşmalara benzer şekilde, üçüncü ülkelerden iltica başvurusu için Honduras üzerinden ABD'ye gelirken ilk olarak bu ülke makamlarına iltica talebinde bulunmadıkları takdirde, Washington yönetiminin mültecileri Honduras'a geri göndermesine izin vereceğini söyledi.

BBC'nin haberine göre, anlaşma çerçevesinde ABD, güney sınırı yoluyla ülkeye gelen Honduraslı mültecileri de ülkelerine iade edebilecek.

Anlaşmayı eleştiren bazı yorumcular, dünyadaki en yüksek cinayet oranlarına sahip ülkelerden biri olan Honduras'ın şiddet ve yoksulluktan kaçanlar için güvenli bölge olamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Honduras gazetesi, ABD ile varılan anlaşmanın, her yıl, iltica başvurusu bekletilen yaklaşık 26 bin mültecinin Honduras’ta tutulması anlamına geldiğini belirtti.

TRUMP'A ABD YÜKSEK MAHKEMESİNDEN ONAY

Başkanlık kampanyası zamanında ABD'ye yapılan iltica başvurularını ve mülteci geçişlerini büyük ölçüde bitirme sözü veren Trump, Orta ve Güney Amerika'dan gelen mültecileri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, ay başında Başkan Donald Trump yönetiminin ülkeye alınan Orta Amerikalı mülteci sayısına sınırlama getirilmesi talebini onaylamıştı.

Mahkeme kararına göre ayrıca Orta Amerika ülkelerinde yaşayan ancak ikinci bir ülke üzerinden ABD'ye giriş yaparak sığınma başvurusunda bulunan mültecilerin de reddedileceği kaydedilmişti.

Bu kararın ABD yasalarına ve insan haklarına aykırı olduğu tartışılırken, Federal Temyiz Mahkemesi, Trump'ın iltica başvurusu yapan mültecileri Meksika'da bekletmesinin kanuna uygun olduğuna karar vermişti.

MEKSİKA SINIRINDAKİ MÜLTECİ KONVOYU

Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan 7 binden fazla kişinin yer aldığı mülteci konvoyu, geçen yıl aralıkta Meksika topraklarında ilerleyerek kuzeydeki sınır kenti Tijuana'ya ulaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan mülteci konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan “Meksika'da Kal” mutabakatı kapsamında, Meksika üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da ikamet etmesi öngörülmüştü. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Burhan Kuzu'ya hakaret iddiasından yargılanan Müjdat Gezen'e ceza verilmedi

SONRAKİ HABER

İklim aktivisti Greta Thunberg: Değişim isteseler de istemeseler de geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...