13 Ağustos 2019 14:21

ABD göçmenlere devlet desteğini kesecek, oturum izni vermeyecek

ABD yönetimi mülteci düşmanı politikalarına devam ediyor. Beyaz Saray göçmenlere devlet desteğinin kesileceğini ve oturum izni verilmeyeceğini açıkladı.

Fotoğraf: Sahil Güvenlik Komutanlığı

Paylaş

Beyaz Saray, yardıma muhtaç göçmenlere hem devlet desteğinin kesileceğini hem de oturum izninin verilmeyeceğini açıkladı. Gerekçe olarak ise "ABD’li vergi mükelleflerini ve yardıma muhtaç olanlar için ayrılan sosyal güvenlik yardımlarını korumak" gösterildi.

YOKSUL GÖÇMENE DARBE

Gelir seviyesi düşük göçmenlerin artık ABD devletinden sağlık sigortası, gıda veya barınma yardımı gibi destekler almasının engelleneceği belirtilen açıklamada, ABD devletinden hâlâ yardım alan oturum hakkı sahiplerinin vatandaşlık işlemlerinin yapılmayacağı ve ülkeden gönderilebileceği kaydedildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’un göçmenlerin devlet desteğine bağlı olmalarını önlemek istediği belirtilerek, “Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası, ABD’ye gelmek isteyen herkesin bu kurala uyması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu yasa kapsamındaki hukuki gereklilik uzun zamandır uygulanmadığından Amerikalı vergi mükelleflerine büyük yük biniyordu” denildi.

Ayrıca düzenlemenin, yarın imzalanacağı ve 60 gün içerisinde yürürlüğe gireceği aktarıldı.

GÖÇMEN ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

Öte yandan göçmen kuruluşları ve insan hakları örgütleri söz konusu düzenlemeye tepki gösterdi.

Dernekler, düzenlemenin, yardıma ihtiyacı olan göçmenlere büyük zorluklar yaşatacağı uyarısında bulundu. Ulusal Göçmenlik Hukuk Merkezi Yöneticisi Marielena Hincapiee, yazılı açıklamasında, “Bu düzenleme, özellikle hayati önem taşıyan sağlık hizmetleri ve gıda yardımı alan göçmenlerin üzerinde büyük etki yapacak. ABD, bunun getireceği zarardan yıllarca kurtulamaz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Güvenli bölge"nin ayrıntıları yansıdı: Derinlik ve genişlik muamması sürüyor

SONRAKİ HABER

‘Sağlıkta dönüşümün tek kârlısı özel hastaneler’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...