21 Eylül 2019 12:22
Son Güncellenme Tarihi: 21 Eylül 2019 16:47

TMMOB'dan kayyum nöbeti eylemine destek: Kayyumlara karşı demokrasinin yanındayız

Diyarbakır'daki kayyuma karşı nöbet eylemine TMMOB’den destek geldi. TMMOB Başkanı Koramaz, "Bu halk bunu asla affetmeyecek" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı başlatılan nöbet eylemi sürüyor. Diyarbakır’da devam eden nöbete TMMOB’den destek geldi. Nöbette konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, kayyumlara tepki gösterdi ve "Bu halk bunu asla affetmeyecek" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde 34’üncü gününde devam eden eylem öncesi alan, polis bariyerleriyle çevrildi. Nöbet eylemine, HDP Milletvekilleri İmam Taşçıer, Semra Güzel ve Saliha Aydeniz, görevden alınan DBB Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ve çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemin bugünkü ziyaretçileri arasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) merkez ve bağlı odaların yöneticileri yer aldı. Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi’nden alana kadar yürüyen TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve yöneticiler ile polis arasında tartışma yaşandı.

Ardından nöbette konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz halkları gasbedilen eş başkanlar ile dayanışma içinde olacaklarını belirterek, “Siyasi karar alarak kayyum atayanlar, seçim öncesi kayyum tehdidinde bulunmuştu. Bu demokrasi tarihine vurulmuş bir darbedir. Bu halk bunu asla affetmeyecektir. Bu halk buna karşı direniyor. 31 Mart’ta bu direniş görüldü. Bu tek adam uygulamalarına bu halk izin vermeyecektir” dedi.

Koramaz, yıllardan beridir demokrasi için gösterdikleri direnişi, kayyum atamalarına karşı da vereceklerini söyledi.

TAHİR ELÇİ ANISINA DÖRT AYAKLI MİNARE'YE KARANFİL BIRAKILDI

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve beraberindekiler, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare'ye karanfil bırakarak barışın önemine dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mültecileri taşıyan bottan denize düşen Suriyeli bebek bulunamadı

SONRAKİ HABER

"Demirtaş ve Yüksekdağ kararı, hiç kimsenin hukuki güvencesi olmadığını gösterdi"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...