11 Eylül 2019 16:42
Son Güncellenme Tarihi: 13 Eylül 2019 19:44

Zırhlı araçlara cezasızlık zırhı: Dededen sonra torunun canını aldı

6 yaşındaki Efe ve dedesi Mehmet Tektekin'in 1 yıl arayla zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirmesine dair Evrensel'e konuşan hak savunucuları, etkili ve caydırıcı kovuşturmalar talep etti.

Efe Tektekin | Fotoğraf: MA

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Bölge illerinde defalarca yaşanan zırhlı araç çarpmaları sonucu yaşanan “cezasızlık politikası” birçok kişinin canına mal oldu. Son olarak Diyarbakır’da 15 ay arayla aynı cadde üzerinde dede ve torun olan Mehmet (85) ve Efe (6) Tektekin zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili Evrensel’e konuşan insan hakları savunucuları, yaşananları 35 yıldır süren düşük yoğunluklu çatışma halinin bir yansıması olarak değerlendirerek, zırhlı araçların şehir merkezlerinde kullanımına birtakım kısıtlamaların getirilmesi ve olaylara karışan kamu personeli hakkında etkili ve caydırıcı soruşturmalar ve kovuşturmalar yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

11 Eylül günü Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesi Emek Caddesi üzerinde seyir halinde olan polise ait zırhlı aracın ezdiği ve ağır yaraladığı 6 yaşındaki Efe Tektekin, tedaviye alındığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Tektekin’in cenazesi, Yeniköy Mezarlığına defnedildi.

AYNI CADDE ÜZERİNDE BENZER İKİ OLAY

Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85) ise 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Dede ve torun aynı cadde üzerinde 15 ay arayla zırhlı araç altında kalarak yaşamını yitirmesi benzerlik gösteriyor.

POLİS TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Dede Tektekin’in olayı ile ilgili Diyarbakır 8’inci Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın 19 Ağustos 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında hakim, “Taksirle öldürme” suçundan sanık Polis U. K’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası vermiş, cezada 1/3 oranında artırım yaparak 2 yıl 16 ay hapis cezasına çıkarmış ancak cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alarak hapis cezasını 2 yıl 9 ay 10 güne indirmişti. Tutuksuz yargılanan sanık polis için hakim ayrıca cezanın ertelenmesine karar vermişti. Karara karşı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesine itirazda bulunuldu. İstinaftaki dosya ise henüz sonuçlanmadı.

10 YILDA 36 KİŞİ ÖLDÜ

Son yaşanan olay öncesi İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinin haziran 2019’da açıkladığı raporuna göre ise, son 10 yılda en az 63 zırhlı araç çarpması olayı gerçekleşti. 63 vakada 16’sı çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere toplamda 36 yurttaş hayatını kaybetti.

BARO: SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Konuya ilişkin yürütülen soruşturmada şüpheli veya şüphelilerin açığa alınıp etkin bir soruşturma yürütülmesi ve cezasızlıkla sonuçlanmaması için merkez olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

"CEZASIZLIK BU OLAYLARA ÇANAK TUTUYOR"

Zırhlı araç çarpmalarına dair Evrensel’e konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Av. Cihan Aydın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir; olayların sayısındaki artış çok dikkat çekici. İkincisi; bu konuda bir cezasızlık politikası var, yani bu tür suçlara karışan bu ölümlere sebep olan kamu personeline yönelik etkili bir soruşturma şu ana kadar gözlemlemedik. Dolayısıyla bu cezasızlık politikası, bu cezasızlık hali bu tür olayların hız kesmeden devam etmesine çanak tutuyor. O açıdan bu zırhlı araçların şehir merkezlerinde kullanımına birtakım kısıtlamalar getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci adım olarak da bu tür ölümlere sebep olan kamu personeli hakkında etkili ve caydırıcı soruşturmalar ve kovuşturmalar yürütülmesi gerekir. Bu iki koşul gerçekleşmediği sürece sanırım daha bu tür olaylara daha çok tanıklık edeceğiz maalesef.”

"DÜŞÜK YOĞUNLUKLU ÇATIŞMA HALİNİN YANSIMASI"

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Av. Abdullah Zeytun ise yaşananları 35 yıldır süren düşük yoğunluklu çatışma halinin bir yansıması olarak değerlendirerek, “Zırhlı araçların özellikle Kürt kentlerinde bulundurulmasının nedeni sorunları güvenlikçi politikalarla çözmenin bir sonucu bu” diye konuştu.

Zırhlı araç çarpması sonucu hazırladıkları raporu hatırlatan Zeytun, yargılama boyutuna dikkat çekek, “Yargı sürekli bu ve benzeri olayları, normal bir trafik kazasıymış gibi değerlendiriyor. Ancak yargılama makamların adli bir trafik kazasında yapmak zorunda oldukları işlemleri yapmadıklarını görüyoruz. Çoğu zaman müştekilerin ifadesi ve görgü tanıklarının ifadesine çok çok geç başlanılıyor” dedi.

Yargılamanın taraflı ve bilimsellikten uzak rapor ve verilerle yapıldığını belirten Zeytun, “Cezasızlıkla konunun kapatılmaya çalışmasından kaynaklı Kürt kentlerinde biz bu durumları, bu acıları yaşamaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPACAK MI?"

Öte yandan zırhlı araç olaylarına dair Meclis Araştırması isteyen HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yaşanan bu durumları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.  

Tanrıkulu’nun sorduğu bazı sorular şöyle:

“- Konu ile ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

- Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde yaklaşık 15 aylık bir sürede bir aileden 85 yaşındaki dede ile 6 yaşındaki torununun zırhlı araç, TOMA çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığından bir açıklama yapılacak mıdır?”

Beştaş’ın sorduğu bazı sorular ise şöyle:

"- Son 17 yıl içerisinde kolluğun kullandığı zırhlı araçların çarpması sonucunda kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

- Yurttaşın maruz kaldığı yaşam hakkı ihlallerine ilişkin kolluğa yönelik cezasızlık politikasının sebebi nedir?

- Kürt illerinde yaşam hakkı ihlal edilen yurttaşların maruz kaldığı bu ağır ihlale dair neden tek bir soruşturma dahi yapılmamış ve yeni ölümlere örtülü cevaz verilmiştir?"

ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu, disipline sevk edilmesiyle ilgili cuma günü açıklama yapacak

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: 3 bin mülteci çocuk cinsel istismara uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa