09 Ağustos 2019 13:48

Huawei, yeni işletim sistemi HarmonyOS’u tanıttı

ABD'nin yaptırım kararı almasının ardından Android işletim sistemine erişimi kısıtlanan Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS'u tanıttı.

Fotoğraf: Huawei Basın Bülteni

Paylaş

Google’ın Android lisansını askıya almasının ardından işletim sistemi çalışmalarını sürdüren Huawei, düzenlediği geliştiriciler konferansında (HDC 2019) HarmonyOS’un detaylarını paylaştı.

HarmonyOS mikrokernel tabanlı olarak tanımlanan bir işletim sistemi. Yani giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm akıllı cihazların temelini oluşturacak. Ayrıca Android tabanlı birçok uygulamayı da destekleyecek.

Huawei'nin Tüketici Elektroniği Grubu CEO'su Richard Yu, HarmonyOS işletim sistemi ile ilgili olarak şunları söyledi; “Kullanıcıların tüm cihazlarda ve senaryolarda bütünsel olarak akıllı deneyim bekledikleri bir döneme giriyoruz. Bunu desteklemek için, çapraz platform yetenekleri gelişmiş bir işletim sistemine sahip olmanın önemi son derece açık. Bu ihtiyaca yönelik olarak, farklı cihaz ve platformlarda kullanılabilen, düşük gecikme süresi ve güçlü güvenlik özellikleri özelinde tüketici talebini karşılayabilecek senaryolara yönelik çözümler üretmeliyiz. HarmonyOS ile tam olarak bbunu hedefledik. HarmonyOS, Android ve iOS'tan tamamen farklı. HarmonyOS, tüm senaryolarda sorunsuz bir deneyim sunan mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemidir. Güvenilir ve güvenli bir mimariye sahiptir ve cihazlar arasında sorunsuz iş birliğini destekler. HarmonyOS ile uygulamalarınızı bir kez geliştirdikten sonra, daha sonra bunları bir dizi farklı cihaza esnek bir şekilde dağıtmak mümkün.”

Konferansta, HarmonyOS tabanlı akıllı televizyonların üretileceği şimdiden müjdelendi. Ancak bu televizyonların 2020’den önce piyasaya çıkması beklenmiyor. Özellikle akıllı telefon tarafında kullanım oranını düşündüğümüzde, HarmonyOS, iOS ve Android'e rakip olacak gibi gözüküyor. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Sel felaketi yaşayan Araklı'da HES projesi için onay verildi

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa