12 Temmuz 2019 17:23

Anaokulunda 6 yaşından küçük çocuklara kına gecesi rezaleti Meclis gündeminde

CHP'li İlgezdi, İstanbul'da bir anaokulunda 6 yaşından küçük çocuklara temsili kına gecesi yaptırılması rezaletini Meclis gündemine taşıdı.

Görsel, anaokulunun düzenlediği kısa gecesi etkinliği fotoğrafının ekran alıntısıdır

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bir anaokulunda çocuklara temsili kına gecesi gösteri yaptırıldığını açıklayarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a "Bu görüntülere göre Milli Eğitim Bakanlığı çocuk kavramını yeniden inşa etmek için ‘çocuk evliliklerini’ desteklemekte ve özendirmekte midir?" diye sordu.  

Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da bir anaokulunda 6 yaşından küçük çocuklara kına gecesi yaptırılmasını bir soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi, ülkemizde 2002- 2018 yılları arasında 687 bin 754 çocuk gelin vakası yaşandığını bunların 54 bin 441’inin İstanbul’da yaşandığını hatırlatarak, çocuk gelinliği özendiren anaokuluna sert tepki gösterdi. 

ANAOKULUNDA SKANDAL GÖRÜNTÜLER 

Bu tabloya rağmen çocuklarının eğitim aldığı okul öncesi eğitim kurumları ve okullarda çocuk yaşta evliliği özendiren etkinliklerin yapıldığına dikkat çeken İlgezdi, “İstanbul Pendik’te bulunan Özel Şirinler Anaokulunda okul öncesi eğitim gören 3-6 yaş grubu arası çocuklarımıza ‘kültürel etkinlik’ adı altında ‘kına gecesi’ düzenlenmiştir. Anaokulunun sosyal medya hesaplarından yayınlanan video ve fotoğraflarda 6 yaşından küçük kız çocuklarının gelin gibi ortaya oturtuldukları ve başlarının pullu ve kırmızı duvaklarla örtüldüğü görülmektedir. Anaokulunda görevli öğretmenlerin ise ellerinde kına tepsisiyle birlikte ‘Aşrı Aşrı Memlekete Kız Vermesinler’ türküsünü söyleyerek gelin gibi oturtulan kız çocuklarının etrafında döndükleri görülmektedir. Videoda ayrıca 6 yaşından küçük oğlan çocuklarının da damat gibi giydirildiği ve anaokulu öğretmenleriyle birlikte gelin adayı kız çocuklarının etrafında döndükleri izlenmektedir” dedi. 

MEB, ÇOCUK EVLİLİĞİNİ DESTEKLİYOR MU?

İlgezdi önergesinde şu sorulara yer verdi: "Bakanlığınızca bu anaokulu hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Bakanlığınızın bu tip çocuk evliliklerini özendirici programlarla ilgili düşüncesi nedir? 2018 yılının son günlerinde "Bizim çocuk kavramı üzerindeki anlayışımızın yeniden gözden geçirilmesi ve çocuk kavramının yeniden inşası konusunda yeni bir düşünsel zemine ihtiyacımız var. Eğer çocuğun hizası bozulursa, insanın ve insanlığın da hizası bozulur." açıklamasını yapmıştınız. Bu görüntülere göre Milli Eğitim Bakanlığı çocuk kavramını yeniden inşa etmek için ‘çocuk evliliklerini’ desteklemekte ve özendirmekte midir?

Milli Eğitim Bakanlığı "İnsanlığın hizasının bozulmaması için" çocukların küçük yaşta evlendirilmesi gerektiğini mi düşünmektedir? (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Suruç Katliamı davasında mahkeme görüntü ve telsiz kaydı istedi

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da işten atmalar protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa