11 Temmuz 2019 21:04

Bingöl, Mardin ve Dersim’deki taciz vakalarının araştırılması teklifi reddedildi

HDP’nin Bingöl, Mardin ve Dersim'de kamu görevlilerinin sorumlu olduğu iddia edilen taciz olaylarının araştırılması için verdiği önerge, AKP-MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Bingöl, Mardin ve Dersim'de kamu kurumları personelleri ve üniversite çalışanları tarafından kadınlara yönelik taciz, cinsel ilişkiye zorlama, şantaj suçlarının etkin bir şekilde araştırılması, bu suçlara göz yuman kişi ve kurumların açığa çıkarılması için Meclis Genel Kurulu’na sunduğu araştırması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergede hiyerarşik ilişkilerin hâkim olduğu kurumsal ortamlarda tacize uğrayanların bunu dile getirmede yaşadıkları zorluklar nedeniyle, çoğu zaman tacizin görünmez kaldığı üzerinde duruldu ve bu suçlarla mücadelede devlet politikalarının eksikliği ve cezai yaptırımların caydırıcı olmamasının taciz vakalarını artırdığına dikkat çekildi.

MARDİN, BİNGÖL VE DERSİM’DEKİ TACİZ VAKALARININ ARAŞTIRILMASI REDDEDİLDİ

Önergede, Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından Mardin Kent A.Ş’ye müdür olarak atanan E.U’nun belediyeye iş başvurusunda bulunan kadınları işe alma karşılığında taciz ve cinsel ilişkiye zorladığına ilişkin basına yansıyan ses kayıtları da hatırlatıldı.

Kayyum döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesinde müdür olarak görevlendirilen Polis Memuru E.U.'nun bir kadın çalışanı "kadroya almak" karşılığında fuhşa zorlamasına ilişkin iddianame hazırlanmıştı. Ancak savcılık, mağdurların şikayetleri ve anlatımlarına rağmen E.U.'nun “basit cinsel saldırı” suçuyla yargılanmasını istemişti.

{{381242}}

Yine Bingöl’de bir çeteye yapılan polis operasyonuyla ortaya çıkan ve aralarında uzman çavuş E.Y., koruculuk yapan A.V., Hizbullah davasından cezaevinde yatan M.T. ve bir dönem Bingöl Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan M.B. isimli şahısların da bulunduğu taciz vakası ile Munzur Üniversitesi çalışanı C.T. tarafından işlenen taciz suçunun araştırılması talepleri de yer aldı. Önergeler AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Gazeteci Hayri Demir, Twitter hesabından Bingöl’de yapılan ve valilik tarafından ‘fuhuş ve şantaj operasyonu’ olarak duyurulan operasyonda, biri eski Bingöl belediye başkan yardımcısı, uzman çavuş, korucu olmak üzere çoğu AKP üyesi 31 kişinin gözaltında olduğunu duyurmuştu. 

Munzur Üniversitesi'nde yaşanan taciz iddiaları ise HDP'li kadın milletvekilleri tarafından Meclis gündemine taşınmıştı. HDP, üniversitede görevli olan C. T.’nin bazı kadın öğrencilere tacizde bulunduğu, öğrencileri tehdit ederek vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kızıltepe’de beton mikserinin çarptığı Amine Göktürk hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

KADEM kendini aklamaya çalışırken eşcinselliği hedef aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...